Automatizace dávkování kurarimimetik během celkové anestezie


Automatic Control of Neuromuscular Block during General Anaesthesia

The provision of neuromuscular block is a fundamental part of balanced anaesthesia. It is important that the degree of neuromuscular block issufficient to provide adequate surgical conditions, while not so excessive as to make it difficult to antagonize at the end of surgery. Developed systemfor automatic delivery of neuromuscular blockers (RelaxA) comprised a general purpose IBM-compatible computer (PC) interfaced to a Datex AS/3™NMT (neuromuscular transmission) monitor and Graseby Medical 3400 infusion pump. Datex AS/3™ was used to measure NMT every 20 sec whilethe PC was programmed to instruct the infusion pump to administer an atracurium infusion to maintain stable neuromuscular block (target level –10 % of baseline). The system achieved stable control of neuromuscular block in 80 patients with a mean T1 error of –0.43 % (SD 0.36 %)accommodating a range in mean atracurium infusion rate of 0.11–0.46 mg . kg-1. hr-1. Precision of the regulation was far beyond that which wasclinically required.

Key words:
neuromuscular block – automatic control – monitoring – neuromuscular blocking agent


Autoři: M. Adamus;  P. Adamus
Působiště autorů: Klinika anesteziologie a resuscitace FN a LF UP Olomouc, přednosta prim. MUDr. Oldřich Marek Rapid System, spol. s r. o., Olomouc, vedoucí ing. Petr Adamus
Vyšlo v časopise: Anest. intenziv. Med., , 2001, č. 6, s. 280-287
Kategorie: Články

Souhrn

Nervosvalová blokáda je základní součástí doplňované anestezie. Hloubka relaxace musí být dostatečná k zajištění optimálních operačníchpodmínek, zároveň však nesmí být nadměrná natolik, aby to znemožnilo její antagonizaci na konci anestezie. Vyvinutý systém pro automatické dávkováníkurarimimetik (RelaxA) sestává z běžného IBM-kompatibilního počítače, který je propojen s monitorem Datex AS/3™ a infuzní pumpou GrasebyMedical 3400. Monitor vyhodnocuje nervosvalový přenos ve 20sekundových intervalech a data předává do počítače, který na jejich základě řídírychlost infuzní pumpy s kurarimimetikem tak, aby byla udržena stálá úroveň relaxace. Systém Rel axA dosáhl v klinickém provozu u 80 nemocnýchstabilních hodnot nervosvalové blokády (T 1 = 10 %) s průměrnou chybou –0,43 % (SD 0,36 %). Průměrná dávka infuze použitého kurarimimetika(atracurium) kolísala mezi 0,11 – 0,46 mg . kg -1 . hod -1 . Přesnost regulace vysoce překročila klinické požadavky.

Klíčová slova:
nervosvalová blokáda – automatické řízení – monitorování – kurarimimetikum

Plné znění tohoto článku není v digitalizované podobě.
V případě zájmu kontaktujte NTO ČLS JEP, které vám může poskytnout sken časopisu.

Štítky
Anesteziologie a resuscitace Intenzivní medicína

Článek vyšel v časopise

Anesteziologie a intenzivní medicína


2001 Číslo 6

Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se