Jak přistupovat k optické neuritidě jako prvnímu projevu roztroušené sklerózy?

2. 5. 2013

Optická neuritida je akutní zánětlivé demyelinizační onemocnění optického nervu. Nejčastěji se vyskytuje u mladých dospělých. Je charakterizovaná unilaterální subakutní ztrátou zraku, která není provázena systémovými či neurologickými příznaky. Klinicky se může prezentovat monofázicky či polyfázicky s rekurencí relapsů.

Optická neuritida je akutní zánětlivé demyelinizační onemocnění optického nervu. Nejčastěji se vyskytuje u mladých dospělých. Je charakterizovaná unilaterální subakutní ztrátou zraku, která není provázena systémovými či neurologickými příznaky. Klinicky se může prezentovat monofázicky či polyfázicky s rekurencí relapsů. Optická neuritida může být počáteční prezentací až u 20 % případů roztroušené sklerózy (RS). V průběhu nemoci se objevuje až u 50 % pacientů trpících RS.

Klinicky se při atace nejčastěji objevuje ztráta zraku, jejíž závažnost je různá. Zrakové problémy progredují v průměru 1–2 týdny, návrat zraku obvykle začíná v průběhu prvního měsíce. Dále se může objevit dyschromatopsie, výpadky zrakového pole a periorbitální bolest. U většiny pacientů můžeme pozorovat velmi dobrý návrat vizuálních funkcí, přesto cca 5–10 % pacientů zůstane postiženo.

Vedle pečlivého oftalmologického vyšetření je součástí diagnostického procesu i zobrazení mozku a orbit, ev. i míchy, magnetickou rezonancí. Zváženo by mělo být vždy i vyšetření mozkomíšního moku.

Jaké jsou nejvhodnější terapeutické přístupy, pokud je optická neuritida první událostí demyelinizačního onemocnění? Dle autora článku nejsou doporučení zcela jednotná jak v přístupu akutním, tak i v dlouhodobé péči o tyto pacienty. Dle recentní literatury se zdá, že vysoké dávky kortikosteroidů v první linii u akutního projevu a podávání léků modifikujících onemocnění jsou cestou, kterou se dát. Léčebné rozhodnutí by nicméně mělo vycházet z klinických projevů, pečlivého vyšetření a z nálezů zobrazovacích metod u daného pacienta a dále i z odpovědi na léčbu.

(eza)

Zdroj: Kale N. Management of optic neuritis as a clinically first event of multiple sclerosis. 2012 Nov; 23 (6): 472–6; doi: 10.1097/ICU.0b013e328358b202.Štítky
Dětská neurologie Neurologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se