Nedostatečné dávky opioidů v paliativní péči mohou poškodit pacienta

28. 5. 2018

Chyby v podávání opioidů v nemocniční paliativní péči vedou v 84 % případů k poškození pacienta, například podání nedostatečné dávky opioidu vede k nedostatečnému zmírnění bolesti. Většinou jde o vynechání dávky nebo podávání příliš nízké dávky.

Opioidy představují léky často používané v paliativní péči o onkologické pacienty. Nedávno publikovaná australská studie hodnotila počet chyb při podávání opioidů u těchto nemocných během hospitalizace, typy těchto chyb a jejich dopad na výsledky péče o pacienta.

Průběh studie a výsledná zjištění

Jednalo se o 24měsíční retrospektivní studii, která proběhla ve 3 zařízeních paliativní péče v Austrálii. Zjištěno bylo 55 chyb v podávání opioidů (nejčastěji morfinu a hydromorfonu), z nichž 84 % postihlo pacienta. V 76 % případů šlo o chybu při podání léku, a to ve 33 % o vynechání dávky a ve 24 % o podání špatné dávky. Většinou se jednalo o podání nižší dávky, než byla předepsána, což nepříznivě ovlivnilo zmírnění bolesti u 42 % pacientů. Více než polovina (53 %) takto dotčených pacientů potřebovala další léčbu nebo péči jako přímý důsledek chyb v podávání opioidů.

Iatrogenní poškození

Autoři upozorňují na iatrogenní poškození hospitalizovaných pacientů v paliativní onkologické péči dané podáváním nedostatečných dávek opioidů, které vede k nedostatečnému zmírnění bolesti. Lepší porozumění faktorům, jež přispívají k chybovosti v podávání opioidů, a roli „kultury bezpečnosti“ paliativní péče vyžaduje další výzkumy.

(zza)

Zdroj: Heneka N., Shaw T., Rowett D. et al. Opioid errors in inpatient palliative care services: a retrospective review. BMJ Support Palliat Care 2018 Jan 4, pii: bmjspcare-2017-001417, doi: 10.1136/bmjspcare-2017-001417 [Epub ahead of print].Štítky
Onkologie Algeziologie
Nejnovější kurzy
Průlomová bolest a možnosti její léčby
Autoři: MUDr. Pavlína Nosková, Ph.D.

Průlomová bolest v onkologické praxi
Autoři: MUDr. Marek Sochor

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se