Hladina interleukinu 18 a bronchiální hyperreaktivita u pacientů se sezónní alergickou rýmou

1. 10. 2012

Srovnávací studie se 63 pacienty ukázala, že bronchiální hyperreaktivita je u osob se sezónní alergickou rýmou spojena se zvýšenou hladinou interleukinu 18 (IL-18) v období přirozené expozice travním pylům.

IL-18 patří do skupiny prozánětlivých cytokinů, které modulují buněčnou imunitní odpověď. Uplatňuje při infekcích, alergiích (bronchiální astma), nádorových a autoimunitních onemocněních. Cílem této studie bylo zjistit, zda sérová hladina IL-18 souvisí s expozicí pylům a s bronchiální hyperreaktivitou (BHR).

Do studie bylo zařazeno 32 pacientů se sezónní alergickou rýmou a zjištěnou senzitivitou na pyly trav, 14 pacientů s nealergickou rýmou a 17 zdravých osob jako kontroly. BHR a sérová hladina IL-18 byly měřeny v pylové sezóně (květen až srpen) a mimo sezónu (listopad až únor) u pacientů se sezónní alergickou rýmou, u kontrol pouze jedenkrát.

U pacientů se sezónní alergickou rýmou byla v 16 případech zjištěna BHR v pylové sezóně a mimo sezónu. Během pylové sezóny měli tito pacienti významně zvýšenou hladinu IL-18 v porovnání s pacienty se sezónní alergickou rýmou bez BHR (p = 0,012), zatímco mimo sezónu se hladiny tohoto interleukinu mezi pacienty se sezónní alergickou rýmou s BHR a bez BHR nelišily (p = 0,16). U pacientů se sezónní alergickou rýmou bez BHR se hladina IL-18 nelišila od pacientů s nealergickou rýmou (p = 0,98 v pylové sezóně a p = 1,0 mimo pylovou sezónu) ani od zdravých jedinců (p = 0,60, resp. p = 0,76).

Autoři studie došli k závěru, že BHR souvisí u pacientů se sezónní alergickou rýmou se zvýšenou hladinou IL-18 během přirozené expozice pylům trav.

(zza)

Zdroj: Kurt E., Aksu K., Dokumacioglu A., et al. Bronchial hyperresponsiveness in seasonal allergic rhinitis patients is associated with increased IL-18 during natural pollen exposure. Cytokine. 2012 Jul 20. [Epub ahead of print]Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost
Partner sekce
Nejnovější kurzy
Alergická rýma
Autoři: doc. MUDr. Jaromír Bystroň, CSc.

Alergická onemocnění v ambulanci praktického lékaře
Autoři: MUDr. Marcela Vorlíčková

Novinky v léčbě alergie
Autoři: MUDr. Zuzana Humlová

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se