Ztráta centrálního vidění po filtrujících operacích glaukomu

29. 11. 2007

Ačkoliv výpadky zorného pole způsobené glaukomovým onemocněním typicky postupují směrem od periferie a zraková ostrost zůstává zachována, pacienti s rozsáhlými výpadky v zorném poli jsou ohroženi ztrátou centrálního vidění.

Ačkoliv výpadky zorného pole způsobené glaukomovým onemocněním typicky postupují směrem od periferie a zraková ostrost zůstává zachována, pacienti s rozsáhlými výpadky v zorném poli jsou ohroženi ztrátou centrálního vidění. Již dlouhou dobu se má za to, že obzvláště vysoké riziko ztráty centrálního vidění mají pacienti, kteří se podrobili filtrující operaci. Ostré výkyvy hodnot nitroočního tlaku (NOT), které se objevují v perioperačním období, se dávají do souvislosti s poškozením i zbývajících vláken zrakového nervu, která se nacházejí v oblasti makuly.

Nedávno zveřejněná studie se pokusila objasnit, do jaké míry filtrující operace skutečně podmiňují ztrátu centrálního vidění. Autoři v této studii sledovali soubor pacientů, kteří v letech 1998 až 2005 podstoupili trabekulektomii a před operací trpěli závažnými výpadky v zorném poli. U těchto pacientů autoři studie sledovali ztrátu centrálního vidění, která byla definována jako visus 20/200 a horší.

Výsledky

Ze 117 sledovaných pacientů, kteří podstoupili filtrující operaci, se u sedmi z nich (6 %) objevilo zhoršení centrálního vidění. Příčinou tohoto zhoršení byla makulopatie (ve třech případech), zvýšený nitrooční tlak (dva případy), zadní subkapsulární katarakta (jednou) a zánět (také jednou). Pacienti, u kterých se objevilo závažné zhoršení zrakové ostrosti, měli vyšší střední NOT a také vyšší procento chirurgických komplikací.

Závěr

Jaké závěry lze vyvodit z výsledků studie? Sami autoři uvádějí, že zhoršení centrálního vidění se může po provedení filtrující operace objevit, avšak není to obvyklé. Toto zhoršení má své specifické příčiny včetně zánětlivých, a jen v menší míře ho lze přičítat progresi glaukomatické atrofie optického nervu.

Ačkoliv hodnota prevalence ztráty centrálního vidění ve sledované skupině pacientů si zaslouží pozornost, je stále nižší než údaje uváděné v některých dříve zveřejněných studiích. Celkově tedy výsledky vyznívají ve prospěch provádění filtrujících operací u pacientů se závažnými výpadky zorného pole glaukomového původu.

(vek)

Zdroj: Rod Foroozan. Visual Loss and Glaucoma. Medscape 2007Štítky
Oftalmologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se