Troxerutin v léčbě neuropatické bolesti

15. 4. 2016

Chronická žilní onemocnění (CHŽO) vykazují v české populaci velmi významnou morbiditu a mortalitu. Vedle snižování kvality života postižených také zvyšují riziko někdy až fatálními komplikacemi, jako jsou hluboká žilní trombóza nebo plicní embolie. Jednou z terapeutických možností, jež se v léčbě CHŽO uplatňují, je podávání flavonoidu troxerutinu. Látka upravuje žilní tonus a vykazuje protizánětlivé působení. Recentní data ovšem popisují rovněž jeho příznivý vliv na omezení neuropatické bolesti, která může být s CHŽO spojená.

Neuropatická bolest může být spojena s chronickým zánětem. Její léčba je však bohužel svízelná. Konvenční farmakoterapie vykazuje v léčbě neuropatické bolesti ne vždy uspokojivé výsledky a častěji se uplatňují léky, které nejsou považovány za klasická analgetika. Poptávka po nových alternativách je tak stále aktuální.

V rámci práce publikované loni v European Journal of Pharmacology bylo sledováno ovlivnění signální dráhy AMPK/SIRT1 troxerutinem. Právě přes tuto dráhu pravděpodobně látka snižuje typické projevy neuropatické bolesti, jako jsou mechanická alodynie a termální hyperalgezie.

Autoři práce srovnávali účinek troxerutinu oproti kontrolám u animálního myšího modelu − v lumbální míše (L4−6). Histologické vzorky byly analyzovány pomocí imunofluorescenčních metod. Troxerutin snížil koncentraci zánětlivých faktorů včetně IFN-γ, IL-1β, TNF-α a aktivovaného nukleárního faktoru NK-κB (p65). Troxerutin rovněž signifikantně snížil aktivaci mikroglií a naopak indukoval aktivaci AMPK a snížení aktivity SIRT1.

Všechny tyto dráhy se uplatňují v rozvoji neuropatické bolesti, antioxidačně působící troxerutin tak vykázal potenciál z hlediska použití u nemocných, které tyto komplikace trápí.

(ond)

Zdroj: Gui Y., Li A., Chen F. et al. Involvement of AMPK/SIRT1 pathway in anti-allodynic effect of troxerutin in CCI-induced neuropathic pain. Eur J Pharmacol 2015 Dec 15; 769: 234−241; doi: 10.1016/j.ejphar.2015.11.023.Štítky
Angiologie Dětská kardiologie Interní lékařství Kardiologie Praktické lékařství pro dospělé
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se