Podávání venofarmak těhotným ženám zřejmě nepředstavuje riziko

22. 4. 2016

Nedávno zveřejněná francouzská studie přinesla cenná epidemiologická data týkající se bezpečnosti užívání venofarmak v těhotenství.

Inzerce

Zkoumaná populace

Data byla získána z databáze EFEMERIS (Evaluation chez la Femme Enceinte des MEdicaments et de leurs RISques), která byla vytvořena pro sběr a vyhodnocování údajů o předepsaných a vydaných hrazených léčivech těhotným ženám a rizicích jejich podávání. Do databáze byly zahrnuty ženy, které porodily v období od července 2004 do prosince 2007. Studie porovnávala data o výsledku těhotenství a zdravotním stavu novorozenců žen, jež byly během těhotenství exponovány některé látce ze skupiny venofarmak, proti neexponovaným ženám.

Nejčastěji užívanými látkami byly hesperidin, diosmin a troxerutin. Aspoň jednou bylo venofarmakum v průběhu těhotenství předepsáno 8 988 ženám (24 %), z toho v období organogeneze to bylo ve 1 200 případech. Data těchto těhotných byla porovnána s údaji o 27 963 ženách (kontrolní skupina), kterým v těhotenství žádné venofarmakum předepsáno nebylo.

Výsledky analýzy

Porodem živého dítěte skončilo 98,4 % těhotenství v exponované a 93,6 % v neexponované skupině žen, postnatálních úmrtí bylo v obou skupinách 0,2 %. K ukončení těhotenství (spontánní potrat, ektopická gravidita, lékařské ukončení, intrauterinní smrt plodu) došlo u 1,6 % žen v exponované a u 6,6 % žen v neexponované skupině. U žen, které během těhotenství užily venofarmakum, bylo významně nižší riziko ukončení těhotenství (HR = 0,71; 0,60–0,84) a předčasného porodu (HR = 0,82; 0,73–0,93).

Ve skupině novorozenců, jejichž matky užily venofarmakum v období organogeneze, postihly malformace 3,4 % dětí, v kontrolní skupině to byla 3,0 %. Riziko zdravotních problémů u novorozence nebylo zvýšeno ani při expozici venofarmakům během 3. trimestru.

Závěr

Z výsledků studie vyplývá, že podávání venofarmak těhotným ženám nemá negativní vliv na průběh a výsledek těhotenství.

(blu)

Zdroj: Lacroix I., Beau A. B., Hurault-Delarue C. et al. First epidemiological data for venotonics in pregnancy from the EFEMERIS database. Phlebology 2015 Jun 9; pii: 0268355515589679 [Epub ahead of print]Štítky
Angiologie Dětská kardiologie Interní lékařství Kardiologie Praktické lékařství pro dospělé
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se