Urychlená "cluster" imunoterapie glutaraldehydem modifikovanou směsí trav vede ke zlepšení nosního provokačního testu již za 2,3 měsíce

14. 5. 2019

Imunoterapie alergenem je účinná a poměrně bezpečná léčba alergických respiračních onemocnění, která jsou vyvolána inhalací pylů trav.

Imunoterapie alergenem je účinná a poměrně bezpečná léčba alergických respiračních onemocnění, která jsou vyvolána inhalací pylů trav. Cluster imunoterapie je stále častěji používanou metodou imunoterapie, kdy jsou během jednoho dne podány dvě nebo více dávek vakcíny v odstupu desítek minut. Další série dávek je potom podávána po týdnu. Udržovacího dávkování je většinou takto dosaženo během 1–2 týdnů. Pro tuto léčbu jsou vhodné jak nativní alergeny, tak alergeny chemicky pozměněné – alergoidy.

Autoři studie chtěli ověřit účinnost předsezonní cluster imunoterapie s použitím glutaraldehydem modifikovaného alergenu trav. Účinnost byla hodnocena pomocí nosního provokačního testu alergenem.

Studie se zúčastnilo 33 pacientů s alergií na pyly trav. Ještě na další alergeny bylo alergických 72,7 % osob. Studie probíhala mimo pylovou sezonu a pacienti nedostávali žádnou jinou léčbu. Účastníci studie byli náhodným výběrem rozděleni do dvou skupin. Ve skupině A bylo 22 pacientů, kteří podstoupili cluster imunoterapii vakcínou složenou z glutaraldehydem modifikovaných alergenů srhy laločnaté (Dactylis glomerata) a divokého ovsa (Trisetum paniceum) v poměru 1:1.

První den léčby dostali podkožně dávku 0,1 a 0,2 ml vakcíny, sedmý den 0,3 a 0,5ml a od jednadvacátého dne dostávali každý měsíc 0,5 ml alergenu podkožní injekcí. Ve skupině B 11 pacientů imunoterapii nedostávalo. Všem byly před léčbou a za 2,3 měsíce od zahájení studie provedeny nosní provokační testy danými alergeny.

Před zahájením studie se reaktivita obou skupin v testu nelišila. Po 2,3 měsíce trvání studie potřebovali pacienti skupiny A (léčení imunoterapií) významně vyšší dávky alergenu k provokaci nosních příznaků než před léčbou. U pacientů skupiny B (neléčených) tento rozdíl pozorován nebyl.

Autoři uzavírají, že urychlená "cluster" imunoterapie glutaraldehydem modifikovanými alergeny trav je účinná již za 2,3 měsíce a prokazatelně snižuje reaktivitu v nosním provokačním testu.

(van)

Zdroj: Subiza, a spol. Clin and Exp Allergy 2008;38:987–994.Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se