Substituční léčba buprenorfinem u kojících matek

15. 5. 2019

Australská studie měřila množství buprenorfinu a jeho metabolitu norbuprenorfinu v mateřském mléce žen závislých na opiátech, které užívají substituční léčbu, a hodnotila jeho nežádoucí účinky na kojence.

Australská studie měřila množství buprenorfinu a jeho metabolitu norbuprenorfinu v mateřském mléce žen závislých na opiátech, které užívají substituční léčbu, a hodnotila jeho nežádoucí účinky na kojence. Ukázala, že naměřená dávka buprenorfinu a jeho metabolitu, které jsou kojené děti vystaveny, pro ně s největší pravděpodobností nemá žádné akutní nežádoucí účinky.

Do studie bylo zahnuto 7 těhotných žen závislých na opiátech, které užívaly buprenorfin v průměrné dávce 7 mg/den (rozmezí 2,4–24 mg/den) a které plánovaly kojení. Po porodu a úspěšném zahájení laktace bylo od každé pacientky získáno několik vzorků mateřského mléka během 24 hodin. Koncentrace buprenorfinu a norbuprenorfinu byly měřeny chromatograficky a byla určena průměrná koncentrace během 24 hodin. Vypočtena byla absolutní denní dávka obou látek, které byl kojenec vystaven, jako násobek naměřené průměrné koncentrace a předpokládaného denního příjmu mléka 0,15 l/kg/den, a relativní dávka jako absolutní denní dávka u kojence dělená denní dávkou u matky upravenou na její tělesnou hmotnost. Zdravotní stav dětí byl hodnocen jednak přímo a jednak pomocí dotazníku ve stanovený den.

Průměrná koncentrace buprenorfinu v mateřském mléce byla 3,65 μg/l a norbuprenorfinu 1,94 μg/l. Kojené dítě bylo průměrně vystaveno denní dávce 0,55 μg/kg u buprenorfinu a 0,29 μg/kg norbuprenorfinu. Průměrná relativní dávka činila 0,38 % u buprenorfinu a 0,18 % u norbuprenorfinu. Podstatné je, že u dětí nebyly zjištěny žádné nežádoucí účinky, jejich zdravotní stav byl dobrý a vývoj probíhal podle očekávání.

Výsledky ukázaly, že substituční léčba buprenorfinem u kojících matek by neměla mít žádné krátkodobé nežádoucí účinky na kojené děti.

(zza)

Zdroj: Ilett K. F., Hackett L. P., Gower S., et al. Estimated Dose Exposure of the Neonate to Buprenorphine and Its Metabolite Norbuprenorphine via Breastmilk During Maternal Buprenorphine Substitution Treatment. Breastfeed Med. 2012 Aug; 7: 269–74. Epub 2011 Oct 19.Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se