Sedm tipů, jak motivovat děti ke sportu

4. 6. 2015

Prosby, příkazy ani zákazy mnohdy nestačí k tomu, aby se váš potomek zvedl od počítače a šel běhat nebo na kolo. Fyzická aktivita je ale pro jeho zdraví nezbytná. Zkuste naše rady a uvidíte, že si pohyb zamiluje!

1. Ukažte mu, jak na to

Nedůležitějším vzorem jste vy sami. A to platí tím více, čím mladší váš potomek je – už miminka se snaží napodobovat rodiče. Neztrácejte proto čas. Začněte více chodit, pravidelně sportovat a zapojte do aktivit i dítě. Ukažte mu, že pohyb je zábava.

2. Odměňte jej společnými zážitky

Přinesl ze školy jedničku? Místo darování sladkostí nebo nové videohry ho vezměte na výlet na kole. Běžte s ním bruslit nebo jej nechte, ať sám naplánuje den venku. Děti touží po pozornosti rodičů a po společně stráveném čase – dokonce i teenageři, ačkoliv to většinou nepřiznají.

3. Oceňte snahu, ne jen výsledky

Pro zdravé sebevědomí a radost z aktivity děti potřebují pochvalu. A tím není myšleno jen povrchní zhodnocení výsledku. Když vám potomek přinese ukázat vlastnoručně namalovaný obrázek, neřeknete mu jen, že je hezký. Zaměříte se na detaily, zdůrazníte barvy, nápad, … Stejně tak postupujte i v případě, že se dítě pouští do nového sportu. Oceňte úsilí, zmiňte jeden moment, který se obzvlášť vydařil. Dejte mu najevo, že jste na něj hrdí.

4. Buďte laskavým, ale pevným vůdcem

Začátky nejsou vždy jednoduché. Když se s dítětem dostanete do sporu, snažte se zůstat klidní. Nekřičte na něj. S klidem v hlase mu vysvětlete, co od něj očekáváte, proč je to potřeba a co pro něj bude znamenat, když vás neposlechne. Své slovo pak dodržte a nepřipusťte ústupky. Hlavně od vás se dítě učí zvládat své emoce a rozlišovat, co je správné a proč.

5. Hrajte si

Děti nemusejí chápat důležitost pohybu pro zdraví, zato milují hry a soutěže. Udělejte si tedy rodinnou olympiádu ve zdravém životním stylu. Kupte všem levný krokoměr a každý den zapisujte, kolik kdo ušel. Z nedělního vyhlašování vítězů si udělejte slavnostní událost. Uvidíte, že touha zvítězit v kombinaci s technickou hračkou se o všechnu motivaci postarají za vás.

6. Žijte cool

Starší děti již krokoměr nemusí zaujmout. Na podobném principu ale funguje i celá řada mobilních aplikací – na běhání, posilování atd. Množstvím kilometrů či zvednutých kilogramů ve hrách dosahujete na odměny a odemykáte nové úrovně. Výsledek můžete sdílet jak s přáteli na sociálních sítích, tak i s neznámými sportovními nadšenci. Doporučte svému potomkovi některou z nich. Tyto aplikace platí i na leckteré dospělé!

6. Najděte inspiraci

Vezměte své dítě na sportovní utkání. Není třeba utrácet za drahé lístky, může jít klidně o místní fotbalový tým. Atmosféra na místě však poslouží daleko lépe než sledování zápasu v televizi. Vzhlížení ke sportovcům a touha se jim přiblížit zapůsobí silněji než cokoliv, co řeknete vy sami. Pak sport, který potomka zaujme, vyzkoušejte.

7. Nepřikazujte, nabízejte

Dítě se brání, když ucítí, že je k něčemu nucené. Místo příkazů vybírejte slova chytře tak, aby váš potomek měl možnost volby. Zeptejte se, jestli chce jít ven teď, nebo za pět minut. Jestli si přeje raději si zakopat, nebo zaházet s talířem. Stejný postup můžete využít, když chcete dítě naučit pomáhat v domácnosti. Nabídněte mu, že může buď vyndat věci z myčky, nebo vynést odpadky. Dítě si vybere a místo pocitu poraženosti se u něj dostaví radost z dobře splněného úkolu.

(luko)

Zdroj:
www.webmd.comKurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se