Nové léčebné možnosti alergií

14. 5. 2019

V posledních letech byl v řadě zemí uveden na trh nový lék proti astmatu, v České republice je v distribuci pod názvem Xolair. Jedná se o protilátku proti zprostředkovateli alergické reakce imunoglobulinu E (IgE).

V posledních letech byl v řadě zemí uveden na trh nový lék proti astmatu, v České republice je v distribuci pod názvem Xolair. Jedná se o protilátku proti zprostředkovateli alergické reakce imunoglobulinu E (IgE). Název účinné látky je omalizumab. Protilátka je připravena imunizací myší, ale celá molekula je potom upravena tak, aby byla shodná s lidskými bílkovinami.

Z myší protilátky zůstává pouze velmi malá část, která rozpoznává lidské IgE molekuly. Tímto postupem je minimalizováno riziko nežádoucích alergických reakcí.

Pacienti dostávají ve 14denních nebo měsíčních intervalech podkožní injekce této látky. Výsledkem je zablokování alergických reakcí. Lék je zatím pojišťovnami hrazen pouze pro pacienty s těžkým astmatem, u nichž je prokázán alergický podklad a kteří nereagují ani na vysoké dávky inhalačních kortikoidů v kombinaci s dalšími antiastmatiky.

Jsou to tedy pacienti, kteří i přes adekvátní léčbu mají příznaky během dne častěji než 2× týdně, projevy astmatu jim znemožňují zapojení do běžných aktivit, astma je budí i v noci a záchranné léky berou častěji než dvakrát týdně. Při této léčbě dochází ke snížení spotřeby kortikoidů i záchranných léků, dochází tedy k výraznému zlepšení astmatu. Nežádoucí účinky jsou přitom minimální, jedná se hlavně o bolestivost a otok v místě vpichu.

Kromě astmatu byl lék vyzkoušen i u řady jiných alergických onemocnění a i tam prokázal svou účinnost. Zkušenosti s tímto novým použitím jsou ale zatím menší, a proto dosud v těchto případech není lék běžně používán ani hrazen pojišťovnami. Po provedení dalších studií je pravděpodobné, že se Xolair bude používat i k léčbě alergické rýmy, potravinové alergie, atopického ekzému, chronické kopřivky i dalších vzácnějších alergických onemocnění. Vzhledem k ceně léčby (10–50 000 Kč za měsíc) ale bude i u těchto nemocí vyhrazen jen pro ty nejtěžší případy.

(van)

Zdroj: Casale, TB, Stokes J: J Allergy Clin Immunol, 2009, 123, 770-772Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se