První celoevropská konference pacientů s kolorektálním karcinomem


Vyšlo v časopise: Prakt. Lék. 2011; 91(9): 559
Kategorie: Aktuality/zprávy/recenze

PROTEXT: V polovině června se v Barceloně uskutečnila Konference pacientů s kolorektálním karcinomem, na které se sešlo na 200 účastníků z 27 evropských zemí. Byla to vůbec první celoevropská akce tohoto druhu, na níž se setkali jak pacienti trpící touto smrtelnou chorobou, tak lékaři specialisté s cílem podělit se o nejnovější poznatky na poli prevence, diagnostiky a léčby tohoto onemocnění.

Organizace Europacolon, nejrychleji rostoucí evropská organizace pacientů s CRC, uspořádala tuto konferenci především proto, aby motivovala delegáty k převzetí iniciativy v oblasti dalšího šíření povědomí o této nemoci i nad rámec běžných populačních skríningových programů a v oblastech zlepšování standardů a rovnoprávnosti v dostupnosti péče v rámci jednotlivých Národních plánů pro rakovinu.

„Jsme hrdi na to, že konference vzbudila takový zájem mezi účastníky a očekáváme, že aktivně pomohou k prosazování změn ve svých zemích a přispějí tak ke zlepšení osvěty prevence, a tím i k včasné diagnostice a úspěšné léčbě kolorektálního karcinomu,“ řekl Jola Gore-Booth, generální ředitel a zakladatel organizace Europacolon.

Spolu se svými partnery, Světovou zdravotnickou organizací, organizací LIVESTRONG a Globální asociací pro kolorektální karcinom, se asociace Europacolon snaží získat podporu vlád jednotlivých evropských zemí k provedení potřebných změn v jejich zdravotnických systémech.

„Organizace Europacolon vyzývá odpovědné orgány z celé Evropy k přijetí opatření, která umožní všem pacientům s kolorektálním karcinomem přístup k nejlepší možné léčbě. Vyzýváme všechny státy Evropy, aby zavedly Národní plány pro rakovinu a Populační skríningové programy,“ zdrůraznil Jola Gore-Booth.

Konference CRC, která se bude konat každoročně, se těší podpoře veřejně a politicky činných osob z celé Evropy.

Rakovina konečníku je stále druhým nejčetnějším maligním onemocněním v Evropě. Každý rok je v Evropě nově diagnostikováno více než 400 tisíc případů a 200 tisíc pacientů na toto onemocnění zemře.

„Přitom je kolorektální karcinom onemocněním, pro které existuje vysoce spolehlivá prevence a navíc je velmi dobře léčitelné v případě, že je rozpoznáno včas,” konstatoval profesor Eric Van Cutsem, lékařský ředitel organizace europacolon.

„Je důležité, aby všichni Evropané byli přesně a zodpovědně informováni o kolorektálním karcinomu, protože dobrá péče o nemocné rakovinou začíná spolehlivými informacemi o tomto onemocnění.“dodala k jeho slovům Suzanne Lindley z USA, která se vyléčila z kolorektálního karcinomu.


Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospělé

Článek vyšel v časopise

Praktický lékař

Číslo 9

2011 Číslo 9

Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se