Člen předsednictva ČLS JEP prezidentem Středoevropské neurochirurgické společnosti


Vyšlo v časopise: Prakt. Lék. 2010; 90(12): 747
Kategorie: Aktuality/zprávy/recenze

PRAHA: Neurochirurgové z celého světa jsou organizováni ve Světové federaci neurochirurgických společností (World Federation of Neurosurgical Societies, WFNS) se sídlem v Ženevě. Organizace sdružuje národní, nadnárodní a kontinentální organizace z celého světa. V Evropě do ní patří národní společnosti a dvě nadnárodní společnosti. Je to Evropská asociace neurochirurgických společností (EANS ), která byla založena v Praze v r. 1971 při příležitosti 4. Evropského neurochirurgického kongresu. Další organizací je Středoevropská neurochirurgická společnost, Central European Neurosurgical Society (CENS).

Tato společnost vznikla po pádu komunistického impéria, kdy se ukázalo, že v okupovaných zemích se pro značnou izolaci od světového vývoje neurochirurgie vyvíjela jinak. Společnost vznikla zdola a za podpory vynikajícího prezidenta WFNS, M. Samii. Ustavující CENS sympózium se uskutečnilo v Bratislavě 1998 a plným členem WFNS se společnost stala 2000. Není sdružením národních společností, ale individuálním členstvím neurochirurgů z 6 zakládajících zemí: Česká Republika, Polsko, Maďarsko, Slovensko, Slovinsko a připojilo se i Rakousko.

Společnost podporuje úroveň neurochirurgie v uvedených i dalších zemích pořádáním kurzů a každé 2 roky velkého kongresu. Zúčastní se všech mezinárodních akcí WFNS. Celkem uspořádala 6 kongresů. První byl v r. 1999 ve Vratislavi, druhý v r. 2002 v Brně, třetí  v r. 2004 v Lublani, pátý v r. 2008 ve Vídni a šestý proběhl 18–20. 11. 2010 v Pultusku u Varšavy.

Prezidenty společnosti jsou na 2 roky vždy voleni reprezentanti z pořádající země. Výborem a valným shromážděním byl nyní zvolen za prezidenta CENS prof. MUDr. Eduard Zvěřina, DrSc., čestný člen společnosti. Tím také bylo svěřeno pořádání sedmého CENS kongresu v r. 2012 do České republiky, do Prahy.

„Je to pro nás čest a také zodpovědný úkol. Za dvanáctileté trvání CENS se ukázalo, že vznik společnosti byl víc než oprávněný a úroveň neurochirurgie v uvedených státech může soupeřit s nejvyspělejšími zeměmi.“

Prof. MUDr. E. Zvěřina, DrSc


Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospělé
Článek JUBILEA

Článek vyšel v časopise

Praktický lékař

Číslo 12

2010 Číslo 12

Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

hyperpigmentace úvodní foto kurz
Efektivní redukce hyperpigmentace − od výzkumu k inovacím pro praxi
nový kurz
Autoři: dr. Ludger Kolbe, dr. Thierry Passeron, MD, PhD

zveme Vás k zapojení se do videokurzu s tématem Co je a není FENO? Nadhodnocené FENO a podhodnocené eozinofily v krvi u astmatu.
Autoři: doc. MUDr. Petr Čáp, Ph.D.

Postavení moxonidinu a indapamidu v léčbě hypertenze
Autoři: MUDr. Jan Vachek

Magnetická rezonance a diagnostika axiálních spondyloartritid - Virtuální trénink
Autoři: MUDr. Leona Procházková, Ph.D., MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Vladimír Červeňák, MUDr. Eva Korčáková, Ph.D.

Hybridní zubní náhrady – přežitek nebo perspektiva v moderní protetické péči?
Autoři: doc. MUDr. Hana Hubálková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se