K životnímu jubileu prof. MUDr. Pavla Webera, CSc. – 60 let


Vyšlo v časopise: Geriatrie a Gerontologie 2012, 1, č. 1: 55
Kategorie: Zprávy

30. 1. 2012 oslavil profesor Weber šedesátiny. Narodil se v lékařské rodině v Prostějově, kde žil do svých 10 let a kde strávil nejhezčí léta dětství i začátek školní docházky. Vychovávali ho zejména babička a dědeček Sieglovi, na něž má ty nejhezčí vzpomínky. V 11 letech se přestěhoval do Brna, kde vyrůstal u své maminky, také lékařky. V období 1967–1970 navštěvoval v Brně gymnasium na Koněvově ulici. V letech 1970 až 1976 studoval na Lékařské fakultě Univerzity J. E. Purkyně v Brně. Tam se také seznámil se svou pozdější chotí Danou, s níž má dvě děti, syna Pavla a dceru Danu.


Po návratu z vojny, v září 1977, začal pracovat na interně Fakultní nemocnice Brno, v Bohunicích. Atestoval postupně z interny I. a II. stupně, geriatrie a diabetologie. Vědecká hodnost CSc. mu byla udělena v 1993 za práci Poruchy glukózové tolerance ve stáří. Habilitoval na LF MU v roce 2001 prací na téma Pozdní stáří, dysaptibilita a diabetes. V roce 2010 byl jmenován profesorem pro obor vnitřního lékařství. Z bývalého Československa je jediným absolventem postgraduálního dvouletého studia (1998–2000) klinické gerontologie EAMA (Evropská akademie medicíny stárnutí) ve švýcarském Sionu. Pobýval jako pozvaný odborník na řadě našich i zahraničních pracovišť (Rakousko, Německo, Francie, Anglie, Wales, Itálie, USA). Hovoří německy, anglicky, francouzsky a rusky.

Profesor Weber je členem ČLS JEP a dalších 10 zahraničních odborných společností. Je autorem nebo spoluautorem 130 publikací, 13 monografií či učebních textů a přednesl 258 přednášek na odborných sympoziích doma nebo v zahraničí (146x vyzvaný řečník). Je členem 7 redakčních rad a recenzentem našich i zahraničních lékařských periodik.Ve své klinické práci se orientuje na problematiku diabetu ve stáří, pádů a změn soběstačnosti. Jako primář vede 17 let Kliniku interní, geriatrie a praktického lékařství FN a LF MU Brno, kterou založil. Je vysokoškolským učitelem na dvou fakultách Masarykovy univerzity.

V osobním životě prožil krásných dvacet šest let po boku své manželky Dany, také lékařky, která tragicky zahynula při autonehodě v roce 2000. Pomáhá svým dětem a rád zajíždí na chalupu do Račic, kterou postupně opravil k svému obrazu.

Po smrti své ženy nezůstal sám, našelsi věrnou družku Hanu, která také má dvě dospělé děti – Ivu a Michala, a žije s ní v rodinném domě v Brně-Holáskách. Jeho koníčky, které sdílí i spolu s Hanou, jsou cestování, divadlo,opera a výtvarné umění.


Štítky
Geriatrie a gerontologie Praktické lékařství pro dospělé Protetika

Článek vyšel v časopise

Geriatrie a Gerontologie

Číslo 1

2012 Číslo 1

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
nový kurz
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Jistoty a nástrahy antikoagulační léčby aneb kardiolog - neurolog - farmakolog - nefrolog - právník diskutují
Autoři: doc. MUDr. Štěpán Havránek, Ph.D., prof. MUDr. Roman Herzig, Ph.D., doc. MUDr. Karel Urbánek, Ph.D., prim. MUDr. Jan Vachek, MUDr. et Mgr. Jolana Těšínová, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se