K životnímu jubileu prof. MUDr. Pavla Webera, CSc. – 60 let


Vyšlo v časopise: Geriatrie a Gerontologie 2012, 1, č. 1: 55
Kategorie: Zprávy

30. 1. 2012 oslavil profesor Weber šedesátiny. Narodil se v lékařské rodině v Prostějově, kde žil do svých 10 let a kde strávil nejhezčí léta dětství i začátek školní docházky. Vychovávali ho zejména babička a dědeček Sieglovi, na něž má ty nejhezčí vzpomínky. V 11 letech se přestěhoval do Brna, kde vyrůstal u své maminky, také lékařky. V období 1967–1970 navštěvoval v Brně gymnasium na Koněvově ulici. V letech 1970 až 1976 studoval na Lékařské fakultě Univerzity J. E. Purkyně v Brně. Tam se také seznámil se svou pozdější chotí Danou, s níž má dvě děti, syna Pavla a dceru Danu.


Po návratu z vojny, v září 1977, začal pracovat na interně Fakultní nemocnice Brno, v Bohunicích. Atestoval postupně z interny I. a II. stupně, geriatrie a diabetologie. Vědecká hodnost CSc. mu byla udělena v 1993 za práci Poruchy glukózové tolerance ve stáří. Habilitoval na LF MU v roce 2001 prací na téma Pozdní stáří, dysaptibilita a diabetes. V roce 2010 byl jmenován profesorem pro obor vnitřního lékařství. Z bývalého Československa je jediným absolventem postgraduálního dvouletého studia (1998–2000) klinické gerontologie EAMA (Evropská akademie medicíny stárnutí) ve švýcarském Sionu. Pobýval jako pozvaný odborník na řadě našich i zahraničních pracovišť (Rakousko, Německo, Francie, Anglie, Wales, Itálie, USA). Hovoří německy, anglicky, francouzsky a rusky.

Profesor Weber je členem ČLS JEP a dalších 10 zahraničních odborných společností. Je autorem nebo spoluautorem 130 publikací, 13 monografií či učebních textů a přednesl 258 přednášek na odborných sympoziích doma nebo v zahraničí (146x vyzvaný řečník). Je členem 7 redakčních rad a recenzentem našich i zahraničních lékařských periodik.Ve své klinické práci se orientuje na problematiku diabetu ve stáří, pádů a změn soběstačnosti. Jako primář vede 17 let Kliniku interní, geriatrie a praktického lékařství FN a LF MU Brno, kterou založil. Je vysokoškolským učitelem na dvou fakultách Masarykovy univerzity.

V osobním životě prožil krásných dvacet šest let po boku své manželky Dany, také lékařky, která tragicky zahynula při autonehodě v roce 2000. Pomáhá svým dětem a rád zajíždí na chalupu do Račic, kterou postupně opravil k svému obrazu.

Po smrti své ženy nezůstal sám, našelsi věrnou družku Hanu, která také má dvě dospělé děti – Ivu a Michala, a žije s ní v rodinném domě v Brně-Holáskách. Jeho koníčky, které sdílí i spolu s Hanou, jsou cestování, divadlo,opera a výtvarné umění.


Štítky
Geriatrie a gerontologie Praktické lékařství pro dospělé Protetika

Článek vyšel v časopise

Geriatrie a Gerontologie

Číslo 1

2012 Číslo 1

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

VIRTUÁLNÍ ČEKÁRNA ČR Jste praktický lékař nebo pediatr? Zapojte se! Jste praktik nebo pediatr? Zapojte se!

×