Editorial


Vyšlo v časopise: Geriatrie a Gerontologie 2012, 1, č. 1: 3
Kategorie: Editorial


Milí čtenáři,

dostává se Vám do rukou první číslo prvního ročníku časopisu Geriatrie a gerontologie jako oficiálního čtvrtletníku České gerontologické a geriatrické společnosti ČLS JEP. Dlouhodobější příznivci gerontologie a geriatrie jistě pamatují jejího tematického i faktického předchůdce, Českou gerontologickou a geriatrickou revui, která vycházela od roku 2003 do roku 2010 a která byla jako jeden z prvních odborných časopisů postižena narůstajícím nedostatkem financí. Výbor České gerontologické a geriatrické společnosti proto s vděčností přijal nabídku České lékařské společnosti J. E. Purkyně zastřešit a podpořit vydávání časopisů svých odborných společností.

Po úspěšném završení administrativního procesu se mohla původní redakční rada opět ujmout svých aktivit a vypracovat schéma nového časopisu. V jednotlivých číslech tedy budete nacházet konstantní oddíly, jako jsou originální práce, přehledové práce, kazuistiky, zprávy z činnosti společnosti a jejího výboru, ale také sekce příležitostné, jako jsou publikace mladých autorů, zprávy ze sjezdů, vzpomenutí životních jubileí. Netradičně budeme zařazovat i zprávy o jednotlivých geriatrických pracovištích v naší republice, abychom byli všichni lépe vzájemně informováni.

První číslo našeho nového časopisu podtrhuje svými tématy interdisciplinární charakter geriatrie. Od témat výživy, mozkových příhod a akutních stavů, viděných prismatem paliativní medicíny, přes osteoporózu z pohledu stomatologa, poruchy polykání z pohledu ošetřovatelství a komplikace řešení aterosklerózy z pohledu angiologa, se dostaneme ke zdravému životnímu stylu ve stáří a sociálním vztahům seniorů z pohledu ošetřovatelství. Na pomezí geriatrie, ošetřovatelství a psychiatrie jsou stati zabývající se zásadami psychiatrického vyšetření ve stáří a specifiky dokumentace pro nemocné s demencí. Nechybí ani poučení v právní problematice, tentokrát z oblasti odpovědnosti za škodu vzniklou nemocnému ve zdravotnických zařízeních. Vzhledem k turbulentnímu dění v našem zdravotnictví jsou v závěru připojeny i zprávy o aktivitách společnosti.

Podobně i pro další čísla našeho nového časopisu plánujeme vždy jedno hlavní téma, ke kterému budou směřovány konkrétní příspěvky autorů – optimálně v podobě přehledových článků vyzvaných špičkových odborníků s koncentrovanými nejnovějšími informacemi, které budou doplněné originálními pracemi týkajícími se daného hlavního tématu.

Milí čtenáři, přeji Vám i realizačnímu týmu Geriatrie a gerontologie, aby se nám společně podařilo vytvořit časopis náležité úrovně, jenž bude odbornou veřejností akceptován jako přínosný a vstřícný a postupně si mezi českými odbornými periodiky vytvoří své pevné místo.

Hana Matějovská Kubešová

předsedkyně České gerontologické a geriatrické společnosti ČLS JEP


Štítky
Geriatrie a gerontologie Praktické lékařství pro dospělé Protetika

Článek vyšel v časopise

Geriatrie a Gerontologie

Číslo 1

2012 Číslo 1

Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se