Editorial


Vyšlo v časopise: Geriatrie a Gerontologie 2012, 1, č. 1: 3
Kategorie: Editorial


Milí čtenáři,

dostává se Vám do rukou první číslo prvního ročníku časopisu Geriatrie a gerontologie jako oficiálního čtvrtletníku České gerontologické a geriatrické společnosti ČLS JEP. Dlouhodobější příznivci gerontologie a geriatrie jistě pamatují jejího tematického i faktického předchůdce, Českou gerontologickou a geriatrickou revui, která vycházela od roku 2003 do roku 2010 a která byla jako jeden z prvních odborných časopisů postižena narůstajícím nedostatkem financí. Výbor České gerontologické a geriatrické společnosti proto s vděčností přijal nabídku České lékařské společnosti J. E. Purkyně zastřešit a podpořit vydávání časopisů svých odborných společností.

Po úspěšném završení administrativního procesu se mohla původní redakční rada opět ujmout svých aktivit a vypracovat schéma nového časopisu. V jednotlivých číslech tedy budete nacházet konstantní oddíly, jako jsou originální práce, přehledové práce, kazuistiky, zprávy z činnosti společnosti a jejího výboru, ale také sekce příležitostné, jako jsou publikace mladých autorů, zprávy ze sjezdů, vzpomenutí životních jubileí. Netradičně budeme zařazovat i zprávy o jednotlivých geriatrických pracovištích v naší republice, abychom byli všichni lépe vzájemně informováni.

První číslo našeho nového časopisu podtrhuje svými tématy interdisciplinární charakter geriatrie. Od témat výživy, mozkových příhod a akutních stavů, viděných prismatem paliativní medicíny, přes osteoporózu z pohledu stomatologa, poruchy polykání z pohledu ošetřovatelství a komplikace řešení aterosklerózy z pohledu angiologa, se dostaneme ke zdravému životnímu stylu ve stáří a sociálním vztahům seniorů z pohledu ošetřovatelství. Na pomezí geriatrie, ošetřovatelství a psychiatrie jsou stati zabývající se zásadami psychiatrického vyšetření ve stáří a specifiky dokumentace pro nemocné s demencí. Nechybí ani poučení v právní problematice, tentokrát z oblasti odpovědnosti za škodu vzniklou nemocnému ve zdravotnických zařízeních. Vzhledem k turbulentnímu dění v našem zdravotnictví jsou v závěru připojeny i zprávy o aktivitách společnosti.

Podobně i pro další čísla našeho nového časopisu plánujeme vždy jedno hlavní téma, ke kterému budou směřovány konkrétní příspěvky autorů – optimálně v podobě přehledových článků vyzvaných špičkových odborníků s koncentrovanými nejnovějšími informacemi, které budou doplněné originálními pracemi týkajícími se daného hlavního tématu.

Milí čtenáři, přeji Vám i realizačnímu týmu Geriatrie a gerontologie, aby se nám společně podařilo vytvořit časopis náležité úrovně, jenž bude odbornou veřejností akceptován jako přínosný a vstřícný a postupně si mezi českými odbornými periodiky vytvoří své pevné místo.

Hana Matějovská Kubešová

předsedkyně České gerontologické a geriatrické společnosti ČLS JEP


Štítky
Geriatrie a gerontologie Praktické lékařství pro dospělé Protetika

Článek vyšel v časopise

Geriatrie a Gerontologie

Číslo 1

2012 Číslo 1

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
nový kurz
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Jistoty a nástrahy antikoagulační léčby aneb kardiolog - neurolog - farmakolog - nefrolog - právník diskutují
Autoři: doc. MUDr. Štěpán Havránek, Ph.D., prof. MUDr. Roman Herzig, Ph.D., doc. MUDr. Karel Urbánek, Ph.D., prim. MUDr. Jan Vachek, MUDr. et Mgr. Jolana Těšínová, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se