PATOLOGIE ORL OBLASTI


Autoři: J. Laco
Vyšlo v časopise: Čes.-slov. Patol., 47, 2011, No. 4, p. 188
Kategorie: MONITOR aneb nemělo by vám uniknout, že...

… detekci proteinu p16 nelze využít ke spolehlivému odlišení lymfoepiteliální krční cysty od cysticky změněné metastázy dlaždicobuněčného karcinomu v lymfatické uzlině

Metastáza v krční lymfatické uzlině bývá často prvním klinickým projevem dlaždicobuněčného karcinomu oblasti hlavy a krku (DKHK), a to zejména nádorů lokalizovaných v patrových mandlích, v kořeni jazyka nebo v nosohltanu, u nichž může být primární ložisko pouze milimetrových rozměrů. V etiopatogenezi nádorů prvních dvou uvedených lokalizací se uplatňují vysoce rizikové typy lidských papilomavirů (HR-HPV), nejčastěji HPV 16. V bioptické praxi se pro nepřímou detekci přítomnosti HPV často využívá imunohistochemická detekce proteinu p16, jehož exprese je považována za ukazatel aktivní replikace HR-HPV v buňce. Vzhledem k tomu, že metastázy DKHK v krčních lymfatických uzlinách mohou být cysticky změněné, je jejich odlišení od krční lymfoepiteliální cysty v praxi v některých případech obtížné, zejména pokud jsou současně přítomny zánětlivě reparativní změny a dysplastické změny dlaždicobuněčného epitelu jsou mylně považovány za změny reaktivní.

Autoři Cao et al. studovali expresi proteinu p16 v krčních lymfoepiteliálních cystách s ohledem na její využití v diferenciální diagnostice oproti cystické metastáze DKHK. Silnou expresi proteinu p16 prokázali v 16/37 (43 %) případech lymfoepiteliální cysty, a to častěji v cystách lokalizovaných v parotideomaseterické krajině než v cystách na laterální straně krku, přičemž pozitivních bylo nejčastěji méně než 25 % buněk dlaždicobuněčného epitelu. V žádném z p16-pozitivních případů nebyla následně prokázána přítomnost HPV 16 metodou in situ hybridizace.

Exprese proteinu p16 v lézích v oblasti hlavy a krku nemusí tedy nutně znamenat přítomnost HPV infekce a výsledek imunohistochemické detekce tohoto markeru je nutné vždy posuzovat s ohledem na mikroskopický nález v klasickém barvení hematoxylinem-eozinem. Expresi proteinu p16 nelze využít ke spolehlivému odlišení benigní lymfoepiteliální krční cysty od cysticky změněné metastázy DKHK v lymfatické uzlině.

Zdroj:

Cao D et al. Expression of p16 in benign and malignant cystic squamous lesions of the neck. Hum Pathol 2010; 41(4): 535–539.

– J. Laco –


Štítky
Patologie Soudní lékařství Toxikologie

Článek vyšel v časopise

Česko-slovenská patologie

Číslo 4

2011 Číslo 4

Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se