CYTODIAGNOSTIKA


Autoři: J. Dušková
Vyšlo v časopise: Čes.-slov. Patol., 47, 2011, No. 4, p. 158
Kategorie: MONITOR aneb nemělo by vám uniknout, že...

… infekční organismy a přítomnost zánětlivých změn na cervikálních stěrech by neměly ovlivnit diagnózu ASC US

Hodnocení cervikálního stěru se současnou infekcí je ztíženo nejen vyšší účastí hlenu a zánětlivých buněk, ale i známou okolností, že morfologické změny dlaždicových buněk reaktivní povahy mohou do jisté míry napodobovat změny definující ASC US: 2,5–3x větší jádro, mírná hyperchromázie, mírný posun nukleoplazmového poměru.

Diagnóza ASC US je přitom jistým ukazatelem kvality laboratoře – její frekvence by neměla přesáhnout v akreditované laboratoři 5 %. Autoři studie z Michiganu srovnali dvě skupiny pacientek s následně ověřovanými nálezy:

  • a) pacientky s obrazem ASC US a různého typu infekce (n = 133)
  • b) pacientky s obrazem ASC US bez infekce (n = 310).

Pacientky s diagnózou ASC US a současnou infekcí měly statisticky významně vyšší incidenci pozitivních HR HPV testů, obě skupiny se naopak nelišily v následném sledování ve frekvenci lézí v následných stěrech a biopsiích.

Zjištěné výsledky jsou argumentem nejen pro zachování kategorie ASC US, jakkoli není úplně reproducibilní a je třeba minimalizovat její užití na skutečně morfologicky definované nálezy. Potlačují i vžitou praxi uplatňovanou nepochybně v řadě laboratoří – přičítat morfologické změny definující ASC US jiným typům infekce a nehodnotit je v kontextu zánětlivých změn nad rámec změn reaktivních. Souhlasit lze s interpretací, že vyšší podíl HR HPV pozitivních výsledků u pacientek s ASC US a infekcí je u nich logickým projevem celkově zvýšené úrovně sexuálně přenosných chorob.

Zdroj:

Nasser H et al. Infectious organisms on Papanicolaou smears should not influence the diagnosis of atypical squamous cells of undetermined significance. Acta Cytol 2011; 55(3): 251–254.

– J. Dušková –


Štítky
Patologie Soudní lékařství Toxikologie

Článek vyšel v časopise

Česko-slovenská patologie

Číslo 4

2011 Číslo 4

Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se