PATOLOGIE GIT


Autoři: T. Jirásek
Vyšlo v časopise: Čes.-slov. Patol., 47, 2011, No. 4, p. 172
Kategorie: MONITOR aneb nemělo by vám uniknout, že...

… přehlednost vzorků mukosektomií a polypů v bioptické praxi lze zlepšit jejich laboratorním zpracováním pomocí alginátového gelu

Bioptické vzorky endoskopických mukosektomií a polypektomií jsou „denním chlebem“ mnoha bioptických praxí a technické obtíže při jejich zpracování není čtenářům našeho časopisu zajisté nutné blíže líčit. Při zpracování vzorku za standardních podmínek představují problém především orientace materiálu, jeho přikrojení paralelními řezy přiměřené tloušťky (či spíše tenkosti), optimálně 2–3 mm, dále pak rozpad a fragmentace vzorku.

V lednovém vydání časopisu Virchows Archiv upozorňuje skupina japonských autorů na zajímavou možnost využití alginátu sodného při zpracování těchto vzorků. Po označení okrajů vzorků inkoustem doporučují autoři zalít materiál 2% roztokem alginátu sodného a přidat chlorid vápenatý. Asi za jednu hodinu se tato směs změní v gel, který fixuje povrch materiálu a umožňuje jeho přikrojení na řezy síly 2-3 mm. K výhodám této techniky patří dle autorů: (1) zachování vilózních formací na povrchu částek po jejich přikrojení, (2) ochrana fragilních částí materiálu před jejich rozdrobením, (3) vzorek zpracováním získá relativně pevnou konsistenci, která umožní jeho snazší krájení.

Alginát sodný je dle autorů článku bezstrukturní levný materiál, který se slabě fialově přibarvuje v barvení hematoxylin-eozínem a neovlivňuje imunoreaktivitu tkáně.

Zdroj:

Ischihara S et al. Use of alginate gel in the pathological work-up of the endoscopically resected mucosal lesions. Virchows Arch 2011; 458(1): 115–116.

– T. Jirásek –


Štítky
Patologie Soudní lékařství Toxikologie

Článek vyšel v časopise

Česko-slovenská patologie

Číslo 4

2011 Číslo 4

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

VIRTUÁLNÍ ČEKÁRNA ČR Jste praktický lékař nebo pediatr? Zapojte se! Jste praktik nebo pediatr? Zapojte se!

×