Duo-Bonharen – nové viskoelastikumExperimentální studie


Duo-Bonharen - a New Viscoelastic Preparation

Thepaper discusses preclinical tests of anewviscoelastic preparation forophthalmosurgery.Experiments revealed that preparationDuo-Bonharen whichcontainshyaluronic acid prepared by bacterial fermentation is suited for clinical tests.After a 24-hour interval following administration into the anterior chamber itdoes not raise intraocular pressure. In experiments it has no side-effects on theeye. The dispersed form in a higher concentration (5 %) adheres verywell to oculartissues and protects them adequately during surgery. The cohesive form in anoptimal concentration (1.5 %) can be rapidly removed from inside the eye. Theproperties of Duo-Bonharen in experiments are comparable with similar viscomaterialswhich are used. The new viscoelastic material Duo-Bonharen appearssuitable for clinical tests in particular for cataract surgery.

Key words:
hyaluronic acid, viscomaterial, microsurgery of the eye


Autoři: A. Al-Farzai *;  J. Novák **;  F. Hubálek ***;  P. Češková ***;  J. Kvasnička *;  F. Langr ****
Působiště autorů: Oční klinika, Fakultní Nemocnice a Lékařská fakulta v Hradci Králové Univerzity Karlovy v Praze, přednosta prof. MUDr. P. Rozsíval, CSc. **Oční oddělení Krajské nemocnice Pardubice a Ústavu zdravotnických studií UniverzityPardubice, přednosta doc. MUDr. J *
Vyšlo v časopise: Čes. a slov. Oftal., , 2003, No. 2, p. 91-97
Kategorie: Články

Souhrn

Práce se zabývá preklinickými zkouškami nového viskoelastika pro oftalmochirurgii.V experimentu prokazuje způsobilost přípravku Duo-Bonharen obsahujícíhokyselinu hyaluronovou připravenou bakteriální fermentací ke klinickýmzkouškám. V intervalu 24 hodin po aplikaci do přední komory nezvyšuje NT.V experimentu nemá žádné vedlejší účinky na oko. Disperzní forma ve vyššíkoncentraci (5 %) velmi dobře adheruje k očním tkáním a poskytuje jim dostatečnouochranu v průběhu operace. Kohezivní formu v optimální koncentraci (1,5 %)lze rychle odstranit z nitra oka. Vlastnosti Duo-Bonharenu jsou v experimentusrovnatelné s podobnými používanými viskomateriály. Nové viskoelastikum Duo-Bonharen se jeví jako vhodné k použití pro klinické zkoušky zejména pro operacekatarakty.

Klíčová slova:
kyselina hyaluronová, viskomateriál, oční mikrochirurgie

Plné znění tohoto článku není v digitalizované podobě.
V případě zájmu kontaktujte NTO ČLS JEP, které vám může poskytnout sken časopisu.

Štítky
Oftalmologie

Článek vyšel v časopise

Česká a slovenská oftalmologie


2003 Číslo 2

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se