Komentář: Jsme připraveni na další centralizaci endoskopických metod?


Vyšlo v časopise: Gastroent Hepatol 2013; 67(3): 220
Kategorie: Diskuzní fórum

Vážený pane primáři,

se zájmem a pochopením a jsem si přečetl Váš článek zabývající se zejména potřebou centralizace endoskopických výkonů a dovolím si komentovat jej bod po bodu.

Endoskopie je v ČR založena velice extenzivně a dosud i intenzivně, tj. obecně se na jednotlivých pracovištích provádí relativně velké počty výkonů ve srovnání s obvyklou situací v zahraničí. O počtech jedno­tlivých endoskopických zařízení a výkonech, které provádí, existuje doslova detailní přehled. Disponují jím ovšem zdravotní pojišťovny, které nejsou povinny tyto údaje sdělovat. Určitou představu ovšem získáte při pohledu na můj příspěvek v nadcházejícím čísle našeho časopisu a recentní newsletter na stránkách společnosti. Gastro­skopie a koloskopie se v ČR provádí přibližně na pěti stech místech, u ERCP je to více než sto center, endosonografických vybavení je několik desítek. V SR – pro srovnání – je ERCP a endosonografických center o řád méně a zdá se tedy přirozené, že ­metody jsou tam více centralizované.

Je lépe jedno, či druhé? Srovnání s kardiologií a onkologií není zcela na místě – zde k centralizaci nutí potřeba velkých investic, která opět endo­skopické vybavení převyšuje o řád. Dobře vybavenou endoskopii lze s přispěním sponzora zřídit kdekoliv, urychlovač Vám nikdo nekoupí. Je obecně známo, že koncentrace výkonů přidá na kvalitě, problém je ovšem, jaká a jak tuto koncentraci relevantně kvantifikovat a implementovat. Názory na optimální počty výkonů jsou rozdílné i v rámci jednotlivých zemí a doporučení jednotlivých odborných společností se významně liší. Optimalizace je obtížná (spíše dosud nemožná) i u náročnějších operačních zákroků, vždyť i pankreatektomie a kolektomie se v ČR provádí na desítkách pracovišť. Obecně býváme nakloněni centralizaci zejména pokud z ní naše pracoviště není vyjmuto, kterýžto přístup je ovšem niterně lidský. Standardizovanému výkaznictví komplikací brání neujasněnost jejich definic vč. časového intervalu a způsobu jejich sběru. Stejně svízelné je to s výsledky naší péče v širší perspektivě. Přesto má endoskopie o svých úspěších i komplikacích pravděpodobně reálnější představu než obory jiné. Opět se ovšem dostáváme k lidsky přirozené nechuti na negativní stránky své práce upozorňovat. Jedna věc je jejich vykazování, další analýza, a důsledky. Vše je lidsky i logisticky složité. Nicméně obecně přiznáváme, že se z komplikací a vlastních omylů učíme. V některých menších, a tedy snadněji organizovaných zemích se snaží řešit problém registru výkonů i případných komplikací na dobrovolné bázi, prostě jednotlivá pracoviště se přihlašují do programu. V praxi bychom ovšem narazili nejen v našich podmínkách na problém důvěrnosti osobních dat a jejího zabezpečení, což je oříšek i pro multicentrickou studii, natož pro citlivé téma komplikací.

Soudím, že celému systému našeho zdravotnictví obecně, a gastroenterologii zvlášť, bude více prospěšná spíše smysluplná evoluce než revoluce. Je možné zahájit jednání se zdravotními pojišťovnami a pravidelně zveřejňovat anonymní údaje o počtech výkonů v jednotlivých centrech. Souhlasím, že seznam funkčních licencí by si zasloužil inovaci. Poslední požadavek srovnání a hitparády jednotlivých pracovišť nepovažuji za reálný – veškeré nástroje, tj. definice jednotlivých parametrů úspěšnosti a komplikací, kontroly a způsoby implementace údajů, neexistují.

prof. MUDr. Julius Špičák, CSc.

Klinika hepatogastroenterologie, IKEM

Vídeňská 195/9, 140 21 Praha 4

julius.spicak@ikem.cz


Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie Chirurgie všeobecná

Článek vyšel v časopise

Gastroenterologie a hepatologie

Číslo 3

2013 Číslo 3

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
nový kurz
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se