8th ECCO Congress in Vienna


Autoři: T. Douda
Působiště autorů: Subkatedra gastroenterologie, II. interní gastroenterologická klinika, LF UK a FN Hradec Králové
Vyšlo v časopise: Gastroent Hepatol 2013; 67(3): 230
Kategorie: Různé: zprávy z akcí

8. ECCO (European Crohn´s and Colitis Organization) kongres byl původně plánován v italském Miláně. Týden módy pořádaný ve stejném termínu však vyhnal ceny ubytování a pronájem kongresových prostor do kosmických výšin, proto se organizátoři rozhodli včas kongres přesunout. Vzhledem k tomu, že se již nejedná o setkání několika málo zasvěcených, je v Evropě v současné době omezený počet měst, kde je možné tuto jednu z největších monotematických akcí na světě organizovat. Letošní kongres navštívilo 4 515 účastníků (první ECOO kongres v Amsterodamu v r. 2006 navštívilo 500 účastníků, do Prahy v r. 2010 přijelo 2 600 delegátů). Rozhodnutí o pořádání kongresu 14.–16. února 2013 v rakouské metropoli a v kongresovém centru ACV (Austria Center Vienna) se ukázalo být dobrým krokem, zejména pro 57 účastníků z České republiky, kteří mohli využít dobré dostupnosti nejen letadlem, ale i autem a vlakem.

Den před zahájením kongresu v Hofburgu vyvrcholila globální tiskovou konferencí akce „Joint the Fight Against IBD 2013“, kterou pořádala společně Evropská federace sdružení pro Crohnovu chorobu a ulcerózní kolitidu (EFCCA – zastřešující organizace pro evropské i tři mimoevropské pacientské organizace) a ECCO. Smyslem této kampaně je zlepšit povědomí veřejnosti o fyzických i socioekonomických potížích pacientů s IBD a přispět k rychlému šíření nových standardů péče o IBD pacienty jak u poskytovatelů, tak i u plátců zdravotní péče. Letošní motiv „Chronické onemocnění u mladých lidí“ korespondoval s faktem, že incidence IBD za posledních pět let dramaticky stoupla zejména u mladých lidí. Po globální tiskové konferenci následovaly tiskové konference jednotlivých zemí s národními reprezentanty a akce byla zakončena panelovou diskuzí následující den těsně před zahájením kongresu již v kongresovém centru ACV. Před zahájením kongresu také zasedaly jednotlivé komise pracovního výboru – zasedání se týkalo D. Ďuricové (výbor pro epidemio­logii) a Z. Šerclové (chirurgický výbor). Již tradičně předcházel kongresu intenzivní kurzu pro mladé gastroenterology, s dvojnásobnou účastí z ČR.

Samotný kongres byl organizován tradičně v jedné sekci, zaznělo celkem 22 přednášek a bylo možné zhlédnout 722 posterů (mimo jiné autorů M. Lukáše, O. Rysky, D. Ďuricové, N. Machkové a Z. Šerclové). Program byl velmi pečlivě připraven a organizace byla precizní. Neslyšeli jsme sice žádné zásadní a překotné změny v diagnostice a léčbě IBD pacientů, ale témata spojující vědeckou základnu s klinickou praxí se dotýkala aktuálních problémů, jako jsou časná stadia IBD, prevence progrese onemocnění, dospívání s IBD, reprodukce a těhotenství a IBD, problematika IBD a starých pacientů a konečně i možnosti léčby u IBD pacientů s malignitou v minulosti nebo současnosti.

Organizace ECCO oslavila své 12. narozeniny v dobré ekonomické (pokladníkem je M. Lukáš) i vědecké kondici. Její kongres umožňuje získat poslední vědecké informace a nejlepší vzdělání ve všech oblastech týkajících se idiopatických střevních zánětů – gastro­enterologii dospělých i dětí, hepatobiliárních onemocnění, endoskopii i gastrointestinální chirurgii. Kongres získal vysoce postavené místo nejen v únorovém kalendáři většiny gastro­enterologů. Nezbývá než opakovat dva roky starou větu, že být členem ECCO se vyplatí (výrazně snížený registrační poplatek na kongres, předplatné časopisu JCC, e-learning a další). Tento fakt respektuje stále více gastroenterologů zaměřující se na IBD i v České republice. Těšíme se na další kongres v dánské Kodani!

MUDr. Tomáš Douda, Ph.D.

národní reprezentant

Subkatedra gastroenterologie,

II. interní gastroenterologická klinika

LF UK a FN Hradec Králové

Sokolská 581, 500 05 Hradec Králové

tomas.douda@fnhk.cz


Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie Chirurgie všeobecná

Článek vyšel v časopise

Gastroenterologie a hepatologie

Číslo 3

2013 Číslo 3

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
nový kurz
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se