9. purkyňovské setkání na Blatné


Vyšlo v časopise: Čas. Lék. čes. 2018; 157: 320
Kategorie: Aktuality

Dne 20. října 2018 proběhl již 9. seminář „Jan Evangelista Purkyně a Blatná“. Akci pořádá majitelka zámku baronka Jana Hildprandtová-Germenisová, jejíhož prapradědečka na zámku vychovával právě Jan Evangelista Purkyně a jejíž rodina mu pak sponzorovala studia i výzkumnou činnost.


Na seminář pravidelně přijíždějí fyziologové a biologové z lékařských i nelékařských fakult. Program tradičně organizuje prof. Václav Mandys z 3. lékařské fakulty UK. A vždy jsou zváni přednášející z dalších oborů s „purkyňovskou“ tematikou. Letos to byla témata farmakologická.

Po uvítání paní baronkou seminář zahájil Mgr. Jaroslav Hořejší přednáškou o pokusech, které dělali čeští lékaři a vědci sami na sobě. Zejména Purkyňovy pokusy byly velmi nebezpečné a sám je pečlivě zdokumentoval. V dalších přednáškách hovořili prof. Jaromír Hradec o dlouhé historii používání digitalisu a prof. Jan Bultas o salicylátech. Výzkum obou látek prováděl již Jan Evangelista Purkyně. Pneumolog doc. Zdeněk Susa, známý autor knih odborných, filozofických i populárních (např. o vztahu českých velikánů Mikuláše Alše, Bedřicha Smetany a Karla Hynka Máchy k pivu), vtipně přednášel na téma Purkyně a alkohol.

Další setkání proběhne jistě tradiční třetí říjnovou neděli v roce 2019 na stále krásné podzimní Blatné.

Štěpán Svačina


Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistka

Článek vyšel v časopise

Časopis lékařů českých


Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

VIRTUÁLNÍ ČEKÁRNA ČR Jste praktický lékař nebo pediatr? Zapojte se! Jste praktik nebo pediatr? Zapojte se!

×