Moravský kazuistický seminář


Autoři: D. Ditrichová
Vyšlo v časopise: Čas. Lék. čes. 2012; 151: 112
Kategorie: Sjezdy

Olomouc, 24. listopadu 2011

Odborníci na kožní a pohlavní choroby se sjeli do Olomouce 24. listopadu 2011 na tradiční Moravský kazuistický seminář. V posluchárně neurologické kliniky (bývalé kapli řádových sester) se sešla stovka lékařů a všeobecných zdravotních sester z celé Moravy na akci zaměřenou především na zajímavá a instruktivní kazuistická sdělení.

Blok deseti lékařských přednášek zahájil odb. as. M. Tichý, Ph.D. problematikou biologické léčby psoriázy, uvedením vlastních pětiletých zkušeností s adalimumabem v léčbě těžkých forem lupénky. Bohatá diskuze zdůraznila průlomový význam biologik v léčbě i výzkumu imunopatogeneze psoriázy, limitací zůstává finanční náročnost této léčby. Autoři ze Šumperské nemocnice uvedli zajímavý případ Sweetova syndromu včetně diferenciální diagnostiky a úspěšné léčby. Další přednášky olomouckých autorů prezentovaly složitější mezioborová témata (kožní lymfomy, Gorlinův-Goltzův syndrom, sarkoidózu, méně obvyklé kontaktní dermatitidy, eruptivní pigmentové névy aj.), vše doplněno kvalitní makro i mikromorfologickou ikonografií. Po přestávce se představili mladí lékaři pořadatelské kliniky. Jejich zajímavé prezentace budou postupně připraveny k publikaci do odborného tisku. Posttraumatická panikulitida prsu (obr. 1), problematika dermatóz v těhotenství či problematika kožních změn u Crohnovy nemoci měly doškolovací charakter a vyvolaly u posluchačů řadu diskuzních vystoupení a sdělení vlastních komentářů. Třetí blok sesterských přednášek byl zaměřen na rostoucí výskyt kožních nemocí z povolání a jejich prevenci (připravila Klinika pracovního lékařství FN a LF UP) a dále na složitou problematiku bezdomovectví (připravila Klinika chorob kožních a pohlavních FN a LF UP). Závěrečné vystoupení brněnských autorek (Dermatovenerologická klinika Brno-Bohunice) připomnělo nedoceňovaný význam kompresivní terapie v léčbě chronické žilní insuficience. Sdělení vlastních dlouholetých zkušeností doplněných názornými obrázky se setkalo s velkým ohlasem u přítomných středně zdravotnických pracovníků.

Posttraumatická panikulitida prsu
Obr. 1. Posttraumatická panikulitida prsu

Tato odborně edukační akce přinesla jako každoročně nejen nové odborné poznatky, ale i příjemná společenská setkání a pozvání na další klinickou akci plánovanou do hotelu Flóra 16. března 2012 (XV. olomoucká dermatologická konference).

doc. MUDr. Dagmar Ditrichová, CSc.

Klinika chorob kožních a pohlavních LF UP

I. P. Pavlova 6, 775 20 Olomouc

e-mail: dagmar.ditrichova@fnol.cz


Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistka
Článek Kniha

Článek vyšel v časopise

Časopis lékařů českých


Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
nový kurz
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se