Moravský kazuistický seminář


Autoři: D. Ditrichová
Vyšlo v časopise: Čas. Lék. čes. 2012; 151: 112
Kategorie: Sjezdy

Olomouc, 24. listopadu 2011

Odborníci na kožní a pohlavní choroby se sjeli do Olomouce 24. listopadu 2011 na tradiční Moravský kazuistický seminář. V posluchárně neurologické kliniky (bývalé kapli řádových sester) se sešla stovka lékařů a všeobecných zdravotních sester z celé Moravy na akci zaměřenou především na zajímavá a instruktivní kazuistická sdělení.

Blok deseti lékařských přednášek zahájil odb. as. M. Tichý, Ph.D. problematikou biologické léčby psoriázy, uvedením vlastních pětiletých zkušeností s adalimumabem v léčbě těžkých forem lupénky. Bohatá diskuze zdůraznila průlomový význam biologik v léčbě i výzkumu imunopatogeneze psoriázy, limitací zůstává finanční náročnost této léčby. Autoři ze Šumperské nemocnice uvedli zajímavý případ Sweetova syndromu včetně diferenciální diagnostiky a úspěšné léčby. Další přednášky olomouckých autorů prezentovaly složitější mezioborová témata (kožní lymfomy, Gorlinův-Goltzův syndrom, sarkoidózu, méně obvyklé kontaktní dermatitidy, eruptivní pigmentové névy aj.), vše doplněno kvalitní makro i mikromorfologickou ikonografií. Po přestávce se představili mladí lékaři pořadatelské kliniky. Jejich zajímavé prezentace budou postupně připraveny k publikaci do odborného tisku. Posttraumatická panikulitida prsu (obr. 1), problematika dermatóz v těhotenství či problematika kožních změn u Crohnovy nemoci měly doškolovací charakter a vyvolaly u posluchačů řadu diskuzních vystoupení a sdělení vlastních komentářů. Třetí blok sesterských přednášek byl zaměřen na rostoucí výskyt kožních nemocí z povolání a jejich prevenci (připravila Klinika pracovního lékařství FN a LF UP) a dále na složitou problematiku bezdomovectví (připravila Klinika chorob kožních a pohlavních FN a LF UP). Závěrečné vystoupení brněnských autorek (Dermatovenerologická klinika Brno-Bohunice) připomnělo nedoceňovaný význam kompresivní terapie v léčbě chronické žilní insuficience. Sdělení vlastních dlouholetých zkušeností doplněných názornými obrázky se setkalo s velkým ohlasem u přítomných středně zdravotnických pracovníků.

Obr. 1. Posttraumatická panikulitida prsu
Posttraumatická panikulitida prsu

Tato odborně edukační akce přinesla jako každoročně nejen nové odborné poznatky, ale i příjemná společenská setkání a pozvání na další klinickou akci plánovanou do hotelu Flóra 16. března 2012 (XV. olomoucká dermatologická konference).

doc. MUDr. Dagmar Ditrichová, CSc.

Klinika chorob kožních a pohlavních LF UP

I. P. Pavlova 6, 775 20 Olomouc

e-mail: dagmar.ditrichova@fnol.cz


Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistka
Článek Kniha

Článek vyšel v časopise

Časopis lékařů českých

Nejčtenější tento týden
Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se