7th International congress of miniinvasive and robotic surgery, 6th Interactive congress of the wound healing


Autoři: Markéta Kamenická
Vyšlo v časopise: Čas. Lék. čes. 2012; 151: 585
Kategorie: Abstrakta

Mezinárodní kongres miniinvazivní a robotické chirurgie (KMRCH) se v Brně stal příjemnou tradicí vyhledávanou odborníky z celé České republiky i zahraničí. Ve dnech 14. až 16. října 2012 na brněnském výstavišti proběhl již VII. ročník KMRCH společně s VI. interaktivním kongresem hojení ran. Dvoudenního setkání se zúčastnilo více než 300 odborníků, lékařů a zdravotních sester. Vedle I. chirurgické kliniky LF MU a FN u sv. Anny v Brně coby hlavního pořadatele k organizátorům patřily také Česká chirurgická společnost ČLS JEP, Česká společnost pro léčbu rány, Masarykova univerzita Brno a Veletrhy Brno.

Dějištěm slavnostního zahájení kongresu byl opět Mendelův refektář Augustiniánského opatství sv. Tomáše ve Starém Brně. V tomto krásném a důstojném prostředí přivítali hosty děkan Lékařské fakulty Masarykovy univerzity prof. MUDr. Jiří Mayer, CSc., a ředitel FNUSA ing. Petr Koška. Hlavní hostitel opat Augustiniánského opatství svatého Tomáše ve Starém Brně P. ThDr. ing. Lukáš Evžen Martinec přednesl slavnostní Masarykovu přednášku. Připomenul v ní 190. výročí narození svého předchůdce – zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela. Posluchači vyslechli také slavnostní Petřivalského přednášku doc. MUDr. Čestmíra Neorala o současnosti a budoucnosti moderní chirurgie. Slavnostní Péanovu přednášku věnovanou operacím v rodině anglických králů přednesl prof. MUDr. Peter Kothaj, CSc.


V průběhu zahajovacího večera byly předány tradiční Petřivalského ceny – keramické skulptury akademické sochařky Hany Kňávové na motiv rukou od francouzského sochaře Augusta Rodina. Ceny Júlia Petřivalského, zakladatele moravské chirurgické školy, se již počtvrté udělovaly osobnostem, které se významným způsobem zasloužily o rozvoj chirurgie a mezinárodní spolupráce v chirurgii a medicíně vůbec, a za mimořádné a významné činy v oblasti chirurgických věd. Jejich laureáty se stali prof. MUDr. Peter Kothaj, CSc., prof. MUDr. Miroslav Ryska, CSc., doc. MUDr. Jan Šváb, CSc. a doc. MUDr. Karel Havlíček, CSc.

Odborný program kongresu probíhal paralelně ve dvou sálech pavilonu E brněnského výstaviště. K hlavním tématům patřily hrudní chirurgie, kolorektální chirurgie, onkochirurgie, traumatologie, miniinvazivní a roboticky asistovaná chirurgie a varia. Ze zahraničních hostů přijal pozvání mimo jiné americký transplantační chirurg Giacomo Basadonna z University of Massachusetts, který přednášel na téma „A novel family of kaolin-based hemostatic agents“. Součástí kongresu byla rovněž sesterská sekce a sekce mladých chirurgů. Satelitní sympozia se zaměřila mj. na problematiku simulace v chirurgii a specializačního chirurgického vzdělávání. Účastníci přivítali možnost prakticky si vyzkoušet nový 3D laparoskop stejně jako simulátor laparoskopických operací.


Novinkou byl blok věnovaný aktuální problematice právní odpovědnosti zdravotníků včetně chirurgů. Mezi přednášejícími byl také soudce Nejvyššího soudu ČR JUDr. Petr Vojtek s referátem na téma občanskoprávní odpovědnost za škodu vzniklou při poskytování zdravotní péče. Zajímavou přednášku na téma právní odpovědnost v ošetřovatelství přednesla exministryně zdravotnictví Dana Jurásková.

Součástí kongresu byla výstava partnerských společností v čele s firmami Johnson & Johnson, B. Braun Medical a Hartmann-Rico. Expozice čtrnácti firem si účastníci mohli prohlédnout přímo v pavilonu E.

Markéta Kamenická

e-mail: mkamenicka@bvv.cz


Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistka

Článek vyšel v časopise

Časopis lékařů českých


Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se