Slavnostní předání cen České lékařské společnosti JEP za nejlepší knižní publikace za rok 2011


Vyšlo v časopise: Čas. Lék. čes. 2012; 151: 603
Kategorie: Zprávy

Dne 7. listopadu 2012 byly v Rytířské síni Valdštejnského paláce již pošesté předávány Ceny České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně (ČLS JEP), tentokrát za nejlepší knižní publikace za rok 2011. Slavnostní předání cen se konalo pod záštitou předsedy Senátu ČR Milana Štěcha.

Oceněny byly tyto publikace: Pneumologie autorů – Vítězslav Kolek, Viktor Kašák, Martina Vašáková a kolektiv, Základy klinické obezitologie autorského kolektivu v čele s Vojtěchem Hainerem, Atlas kolposkopie autorů Georg Herbeck, Jiří Ondruš, Vladimír Dvořák, Alexandros Mortakis. Ocenění autorům publikací již tradičně předávali členové předsednictva ČLS JEP – předseda prof. MUDr. Jaroslav Blahoš, DrSc., místopředseda prof. MUDr. Vladimír Palička, CSc., dr.h.c., a vědecký sekretář prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc., MBA.

Z rukou předsedy Senátu ČR Milana Štěcha a místopředsedy ČLS JEP prof. MUDr. Vladimíra Paličky, CSc., dr.h.c. přijal ocenění za publikaci Základy klinické obezitologie doc. MUDr. Vojtěch Hainer, CSc. (zprava)


Prof. MUDr. Jaroslav Blahoš, DrSc. předal za publikaci Pneumologie cenu prof. MUDr. Vítězslavu Kolkovi, DrSc., primáři MUDr. Viktoru Kašákovi a doc. MUDr. Martině Vašákové (zprava).


Při předávání mimo jiné uvedl: „Když jsem si publikaci pročetl, uvědomil jsem si, co se už dnes vše ví o této oblasti medicíny v porovnání s tím, co jsem se učil na fakultě. Srovnávací, evoluční pneumologie dokazuje, jak důmyslně se živý organismus přizpůsobuje změnám prostředí a jak dostatek životadárného kyslíku podmiňuje funkci všech fyziologických pochodů v těle člověka od narození do smrti. Symbolicky to lze vyjádřit tak, že náš život na tomto oxidovaném světě začíná prvním nadechnutím a posledním výdechem z tohoto světa odcházíme. Mezi těmito dvěma vzácně 100% biologickými konstantami se mohou uplatnit všechny determinanty zdraví lidského života se vším, co ho činí krásným a nadějným, ale i jak se může ubránit, či podlehnout toxickému dechovému prostředí. Ono totiž známé dum spiro, spero znamená nejen, dokud dýchám, mám naději. Sloveso sperare v latině znamená i být opatrný a mít obavu – tedy i z toho co dýcháme.“

Prof. MUDr. Georg Herbeck (druhý zprava), MUDr. Jiří Ondruš, MUDr. Vladimír Dvořák převzali ocenění ČLS JEP za publikaci Atlas kolposkopie.


Text a foto Helena Glezgová


Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistka

Článek vyšel v časopise

Časopis lékařů českých


Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
nový kurz
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se