Jak chránit buňku před TNF smrtí


Autoři: P. Barták
Vyšlo v časopise: Čas. Lék. čes. 2012; 151: 467

Komponenty komplexu TNFR1 jsou předmětem dynamické všudepřítomnosti, která má vliv na signální faktory. Autoři zjistili, že ubiquitin – specifická proteáza USP2a je pivotem v rozhodování o smrti nebo přežití buňky. Tento enzym je zcela nový a je rekrutován pro vazbu a kontrolu signální aktivity komplexu TNFR1 interagujícího s proteinem RIPI při odstranění jeho K-63, spojeného s ubiqitinovým řetězcem. SP2a podobně deubiqituje TRAF2, ubiquitinovou ligázu v TNFR1 komplexu. Během TNF odpovědi aktivita je nutná USP2a v RIP1 a TRAF2 pro znovu objevení IκBα, která je nezbytná pro inaktivaci anti-apoptotického transkripčního faktoru NF-κB. Účinky USP2a kulminují v konverzi anti-apoptotického TNFR1 komplexu I v pro-apoptotický TNFR1 komplex II. Následkem toho downregulace USP2a posílí NF-κB aktivaci a chrání buňky proti smrti navozené TNF.

P. Barták


Zdroje

Mahul-Mellier A-L, et al. De-ubiquitinating protease USP2a targets RIP1 and TRAF2 to mediate cell death by TNF. Cell Death & Differentiation 2012; 19: 891–899.

Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistka

Článek vyšel v časopise

Časopis lékařů českých


Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se