Perioperační péče o transgender pacienty/pacientky


Vyšlo v časopise: Anest. intenziv. Med., 31, 2020, č. 4, s. 151
Kategorie: Zajímavosti z literatury

Gross V. Respecting Transgender Patients in the Perioperative Setting. ASA Monitor 2020; 84(7): 11–12.

Výzvou současnosti je personalizovaný respekt vůči zásadním orientacím a preferencím pacientů/pacientek a důležité je věnovat jim cílenou odbornou pozornost i v perioperačním období.

Tito pacienti/pacientky přicházejí často s předchozími nepříznivými zkušenostmi nebo dokonce s psychologickými, popř. psychiatrickými doprovodnými diagnózami.

V perioperačním období je zásadní navázání kontaktu i v této intimní sféře, umístění na vhodné lůžko, zajištění soukromí před dalšími pacienty a jejich návštěvami.

Pro zdravotnickou dokumentaci nejsou dosud dány jednotné směrnice – přesným příjmením pacienta/pacientky počínaje. Perioperačně se nerespektuje jejich trvalá hormonální léčba – spironolaktonem, progesteronem, testosteronem nebo jejich vlastní výběr potravinových doplňků, doporučovaných i internetovou reklamou.

Znalosti ošetřujících zdravotníků jsou v tomto směru zcela nedostatečné, což snižuje výslednou bezpečnost zdravotní péče.

Nové téma se dotýká až 1 % populace. Nutné je zdokonalit celkovou informovanost zdravotníků a téma se musí stát i tématem postgraduálního vzdělávání v anesteziologii a v intenzivní medicíně, neboť tato problematika ovlivňuje medikaci, režim, umístění pacienta/ pacientky, jejich osobní důvěru a spolupráci v celém perioperačním období.

doc. MUDr. Jarmila Drábková, CSc.

jarmila.drabkova@fnmotol.cz


Štítky
Anesteziologie a resuscitace Intenzivní medicína

Článek vyšel v časopise

Anesteziologie a intenzivní medicína

Číslo 4

2020 Číslo 4

Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se