CO2 oproti vzduchu významně sníží riziko vzduchové embolie při intervenčních ERCP a GIT endoskopiích


Vyšlo v časopise: Anest. intenziv. Med., 31, 2020, č. 4, s. 199
Kategorie: Zajímavosti z literatury

Brian T. Cardiopulmonary Sentinel Event During Endoscopic Retrograde Cholangiopancreatography (ERCP): Oversedation or Gas Embolism? apsf Newsletter 2020; 35(2): 49.

Gravenstein N, Brain T. Gas Embolism Events in GI Endoscopy: What We Know Now and How We Can Mitigate Them Through the Routine Use of CO2 Insufflating Gas Instead of Air. apsf Newsletter 2020; 35(2): 50.

Plynová embolie může v průběhu endoskopií GIT a při ERCP vzniknout při mechanickém porušení slizničního krytu. Je sice vzácná, ale může vést při insuflaci vzduchu do oběhu k devastujícím výpadkům mozkových funkcí. Časné diagnostické známky bývají překryty podanou analgosedací/celkovou anestezií nebo napodobují epizodu hypotenze, např. s kardiální etiologií.

Článek je v úvodu kazuisticky výstižně popisný u 74leté ženy s komorbiditami, indikované k ERCP. Anestezie kombinovala midazolam, fentanyl, lidokain a propofol s glykopyrolátem. Komplikovala se bradykardií s hypotenzí; byl indikován efedrin, manuální umělá ventilace. Stav vyústil do asystolické a zresuscitované srdeční zástavy. Nemocná v komatu zemřela týden po diagnostické intervenci. Zdokumentované fatální neurologické následky po vzduchové embolii byly projednávány soudně.

Text konstatuje, že vzduchová embolie existuje a při vniknutí bublin vzduchu je často diagnóza pozdní a ve 20 % případů končí letálně. Velký podíl případů je poté řešen znalecky a právně.

Při endoskopii GIT je rovněž podstatně méně rizikové užít CO2 v porovnání se vzduchem. V průběhu výkonu s komplikacemi je třeba se včas zaměřit i na možnou neurologickou etiologii a okamžitě postupovat podle konsenzuálních metodických doporučení pro akutní ischemické mozkové cévní příhody.

Oba příbuzné články jsou zaměřeny prakticky klinicky. V závěrech doporučují dát zásadní přednost CO2 a v diferenciální diagnostice věnovat všestrannou a okamžitou pozornost i této možné iatrogenní komplikaci.

doc. MUDr. Jarmila Drábková, CSc.

jarmila.drabkova@fnmotol.cz


Štítky
Anesteziologie a resuscitace Intenzivní medicína

Článek vyšel v časopise

Anesteziologie a intenzivní medicína

Číslo 4

2020 Číslo 4

Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se