Nutnost zlepšit odběr a kvalitu orgánů od zemřelých dárců


Vyšlo v časopise: Anest. intenziv. Med., 29, 2018, č. 6, s. 327
Kategorie: Zajímavosti z literatury

Tulius SG, Rabb H. Improving the supply and quality of deceased donor organs for transplantation. New Engl J Med. 2018;20:1920–1929.

V současné transplantační medicíně je stále přítomen hrozivý, a dokonce narůstající nepříznivý rozdíl mezi dostupností orgánů od zemřelých dárců a počtem indikovaných příjemců na prodlužující se čekací listině. Text je zpracován autory z renomovaných akademických transplantačních pracovišť v Bostonu a Baltimore (USA).

Aktuální až naléhavou odbornou výzvou se stává možnost užít solidní orgány dárců, které jsou hodnoceny z funkčního hlediska jako suboptimální. Nejvýraznější je tento problém u transplantací ledvin, kde jejich rizikové vlastnosti a omezenější funkce by v minulosti byly kontraindikací jejich nabídky k transplantačnímu uplatnění. Volněji se stejné rozvahy vztahují i na další orgány.

Článek se velmi podrobně zabývá stále narůstající tísňovou situací. Jedná se o odběry od zemřelých dárců v pokročilém věku, odběry po náhlém úmrtí z náhlé a fatální kardiální příhody po neúspěšné kardiopulmonální resuscitaci, při podezření na infekci dárce.

Text instruktivně rozebírá, jaká volnější kritéria jsou přijatelná, a která jsou naopak zcela nepodkročitelná. Věnuje se rovněž úvaze, jak budoucímu příjemci volbu suboptimálního orgánu vysvětlit a zdůvodnit k získání jeho informovaného souhlasu. Doplňuje doporučení, jakou specificky cílenou terapii je příjemci po transplantaci třeba nasadit ke zlepšení funkce jeho nového orgánu a k naplnění očekávaného zlepšení kvality jeho života.

Připravila doc. MUDr. Jarmila Drábková, CSc

.e-mail: jarmila.drabkova@fnmotol.cz


Štítky
Anesteziologie a resuscitace Intenzivní medicína

Článek vyšel v časopise

Anesteziologie a intenzivní medicína

Číslo 6

2018 Číslo 6

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

VIRTUÁLNÍ ČEKÁRNA ČR Jste praktický lékař nebo pediatr? Zapojte se! Jste praktik nebo pediatr? Zapojte se!

×