Perioperační nutrice – význam a nutnost edukace pacientů


Vyšlo v časopise: Anest. intenziv. Med., 28, 2017, č. 6, s. 366
Kategorie: Zajímavosti z literatury

Soto, R. Perioperative nutrition and immunonutrition in the era of ERAS and PSH: A review. www.anesthesiologynews.com/articleID=38970        

Programy ERAS (enhanced recovery after surgery) v době perioperačního pobytu v domácím chirurgickém prostředí – PSH (perioperative surgical home) vyžadují včasné poučení a aktivní edukaci pacientů o nejvhodnější přípravné i aktuální nutrici v daném období. Zásadně je nutno zdůrazňovat, že náležitá výživa má i velmi důležitou imunitní funkci – zdravotníky i laiky dosud nedoceňovanou. Nutrice/výživa není totiž pravidelnou součástí předoperační edukace pacientů ani instrukcí pro jejich blízké. Často je i při jejich dobré vůli chápána nesprávně; daleko více je nutriční edukace propracována pro sportovní a rehabilitační lékařství.

Perioperační medicína se ale od sportovních a rekondičních aktivit liší vstupem operačního a pooperačního stresu, dysfunkcí GIT, hormonální dysbalancí atd.

Hlavním úkolem je již předoperačně doplnit energetické deficity a svalovou rezervu. Postup rozhoduje následně i o imunitě, hojivosti, remodelaci kostí, o pevnosti anastomóz, o životnosti přenesených laloků, o revaskularizaci ran. Imunita rozhoduje o přechodu z fáze pooperačního katabolismu k proliferaci a remodelaci; má obsahovat vitaminy, minerály, jednoduché i komplexní bílkoviny. Střevní mikrobiom je primárním modulátorem imunity a náležité složení enterální výživy a stravy má jeho funkci podporovat. Arginin zlepšuje funkci T buněk, podporuje tvorbu kolagenu a oxidu dusnatého. Nukleotidy jsou stavebními prvky pro RNA a DNA, napomáhají aktivaci buněčné imunity a růstu buněk; ω-3 mastné kyseliny podporují funkci lymfocytů a příznivě ovlivňují zánětlivé změny. Největší účinek mají složky u malnutričních operovaných, ale i u dobře živených pacientů se zkracuje doba hospitalizace a snižuje se vznik ranných infekcí – včetně kardiochirurgie a onkochirurgie, viz např. McClave, SA, et al. J Parenter Enteral Nutr. 2016:40:159–211, ve znění recentních metodických doporučení. Ta vyžadují předoperační nutriční optimalizaci. Jednotný postup není sice vhodný pro všechny, ale základní protokolizace s personalizací je přínosná, i když je pro pacienta nákladnější v porovnání s jeho dosavadním standardním jídelníčkem. Nutriční edukace a instruktáže mají být povinnou součástí předoperační přípravy.

Připravila doc. MUDr. Jarmila Drábková, CSc.

e-mail: jarmiladrabkova@gmail.com


Štítky
Anesteziologie a resuscitace Intenzivní medicína

Článek vyšel v časopise

Anesteziologie a intenzivní medicína

Číslo 6

2017 Číslo 6

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Chronická tromboembolická plicní hypertenze
nový kurz
Autoři: MUDr. David Ambrož

Betablokátory a Ca antagonisté z jiného úhlu
Autoři: prof. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D., MUDr. Petr Janský

Jak lze diagnostikovat mnohočetný myelom v praxi praktického lékaře?
Autoři: MUDr. Jan Straub

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

Nová funkce oznámení

všimli jsme si, že se zajímáte o obsah na našem webu. Využijte nové funkce zapnutí webových notifikací a nechte se informovat o nejnovějším obsahu.

Zjistit více

MIMOŘÁDNĚ Mapujte s námi, kde v ČR chybí OOPP a další materiál. Vyplňte náš dotazník. Mapujte s námi, kde v ČR chybí OOPP.