Projekt Domácí umělá plicní ventilace


Autoři: Karel Cvachovec
Vyšlo v časopise: Anest. intenziv. Med., 24, 2013, č. 5, s. 343
Kategorie: Zprávy ČSIM

Vážené kolegyně a kolegové,

obracíme se na Vás jako zástupci občanského sdružení Dech života, které si klade za cíl pomáhat nemocným, kteří jsou odkázáni na domácí umělou plicní ventilaci. Jeho členy jsou lékaři, sestřičky, pacienti a rodinní příslušníci, kteří se na tomto systému péče podílejí.

Projekt Domácí umělá plicní ventilace probíhá za podpory Ministerstva zdravotnictví ČR od roku 2003 a počet nemocných v domácí péči s ventilátorem se v současnosti blíží 100.

Umístění pacienta do domácí péče zlepšuje kvalitu jeho života a umožňuje rodinám podílet se na péči o své blízké. Kromě těchto pozitivních aspektů pro naše nemocné přináší DUPV nemalé ekonomické úspory v systému zdravotního pojištění. Pokud srovnáme náklady vynaložené na péči na jednotkách DIP (dlouhodobé intenzivní péče) a DUPV, tak úspory v nákladech na léčbu jednoho pacienta představují okolo 1 700 000 Kč ročně ve prospěch DUPV. V rámci celé ČR to představuje desítky milionů ročně.

Druhou stránkou tohoto způsobu péče je jeho nesmírná náročnost pro rodinné příslušníky a ošetřovatele, kteří musí 24 hodin denně zvládat veškeré ošetřovatelské úkony, na kterých se v nemocničním systému podílejí desítky profesionálů střídajících se ve směnách. Z naší dlouholeté zkušenosti vyplývá, že aby tato péče byla dlouhodobě udržitelná, je třeba maximální podpory ze strany indikujících zdravotnických zařízení, praktických lékařů, pojišťoven, ošetřovatelských a sociálních služeb.

Hlavním cílem našeho sdružení je pomáhat pacientům na DUPV začleňovat se do normálního života, vyvíjet osvětovou a vzdělávací činnost, dále pak zastupovat zájmy našich členů při jednání s plátci i poskytovateli zdravotní péče. Podílíme se na řešení konkrétních problémů našich klientů při jednání s pojišťovnami, na konto našeho sdružení mohou přispívat dárci na konkrétní projekty či materiální pomoc pacientům na DUPV.

Členové našeho sdružení mají již nyní bezplatně nárok:

  • na non-stop asistenci odborného pracovníka na telefonu,
  • zprostředkování konzultace specialisty k aktuálním zdravotním obtížím,
  • mohou se účastnit námi organizovaných odborných nebo kulturních akcí.

Naše webové stránky www.dechzivota.cz poskytují množství užitečných informací pro laickou i odbornou veřejnost.

Cílem tohoto dopisu je informovat Vás o existenci a aktivitách našeho sdružení. Pokud máte zájem o členství, tak i Vás rádi uvítáme v našich řadách (členství je samozřejmě bezplatné). Elektronický přihlašovací formulář a kontaktní email naleznete na stránkách našeho sdružení.

Naším společným cílem je pomoci v nelehké situaci rodinám, které se na této velmi náročné péči podílejí. Myslíme si, že tento způsob domácí zdravotní péče je nejenom v zájmu pacienta, ale přináší i širší celospolečenský prospěch.

Za členy představenstva DUPV Dech života o.s.

Prof. MUDr. Karel Cvachovec, CSc., MBA


Štítky
Anesteziologie a resuscitace Intenzivní medicína
Článek Errata

Článek vyšel v časopise

Anesteziologie a intenzivní medicína

Číslo 5

2013 Číslo 5

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
nový kurz
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Jistoty a nástrahy antikoagulační léčby aneb kardiolog - neurolog - farmakolog - nefrolog - právník diskutují
Autoři: doc. MUDr. Štěpán Havránek, Ph.D., prof. MUDr. Roman Herzig, Ph.D., doc. MUDr. Karel Urbánek, Ph.D., prim. MUDr. Jan Vachek, MUDr. et Mgr. Jolana Těšínová, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se