Zemřel MUDr. Vladimír Lemon


Vyšlo v časopise: Anest. intenziv. Med., 23, 2012, č. 5, s. 282
Kategorie: Osobní zprávyV úterý dne 4. září 2012 zemřel ve věku 89 let MUDr. Vladimír Lemon, emeritní primář ARO nemocnice v Kladně. Primář Lemon byl výrazným představitelem generace zakladatelů našeho oboru. Sám, původním zaměřením chirurg, znal význam bezpečného a kvalifikovaně zajištěného znecitlivění operovaného. V kladenské nemocnici se po složení nástavbové atestace stal ústavním anesteziologem. Přirozený zájem o mnohdy komplikovaný průběh pooperačního stavu či obtížné stonání těžce poraněných ho posléze přivedly i k hlubokému vhledu do intenzivní medicíny. V tomto smyslu byl autodidakt, bystrý pozorovatel a skutečný průkopník. Vnímal nepostradatelnou roli nelékařského personálu při poskytování intenzivní péče a všestranně podporoval vzdělávání sester. V roce 1968 v kladenské nemocnici založil – v českých zemích jako druhé v pořadí – anesteziologicko--resuscitační lůžkové oddělení, které se stalo pro mnohé následovníky vzorem i školicím pracovištěm. Byl rozhodným zastáncem angažovanosti anesteziologů i v přednemocniční neodkladné péči (RLP) a na jejím vybudování i samotném fungování v Kladně se osobně podílel. Spolupracoval s báňskými záchranáři. Jako zkušený chirurg měl pochopitelně nejblíže k intenzivní péči o nemocné chirurgického profilu a k péči o poraněné, dokázal však svůj zájem rozšířit i o pacienty ostatní. Byl jeden z prvních, kteří začali za pomoci umělé plicní ventilace zvládat dechovou nedostatečnost při exacerbacích chronické obstrukční bronchopulmonální choroby a v polovině sedmdesátých let získal pro kladenské ARO hyperbarickou komoru. Uvědomoval si cenu všestranného vzdělávání lékařů, přednášel v postgraduálních kurzech ILF a byl dlouholetým předsedou Spolku lékařů v Kladně. Za svoji činnost se dočkal oprávněných ocenění. V roce 1973 mu byla udělena medaile Jana Ev. Purkyně ČLS, v roce 1983 se stal čestným členem České lékařské společnosti JEP a v roce 1989 se stal čestným členem Československé společnosti anesteziologie a resuscitace ČLS JEP. Česká společnost anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny mu udělila svoje nejvyšší vyznamenání, Medaili Celestýna Opitze. Vladimír Lemon byl vášnivým hudebníkem, byl duší Kladenského lékařského kvarteta a i v pozdním věku – na odpočinku v milovaném rodném Hýskově – se jako regenschori staral o úroveň kostelního sborového zpěvu. Rád rybařil. Jeho přátelé, žáci i všichni, kdo kladenským pracovištěm prošli, si pamatují primáře Lemona jako charismatickou a nezaměnitelnou osobnost s upřímným zájmem o osud nemocných, skvělého klinického učitele a vtipného glosátora blízkého i vzdáleného dění. Jeho památku bychom si měli v mysli udržet.

Výbor ČSARIM


Štítky
Anesteziologie a resuscitace Intenzivní medicína

Článek vyšel v časopise

Anesteziologie a intenzivní medicína

Číslo 5

2012 Číslo 5

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Chronická tromboembolická plicní hypertenze
nový kurz
Autoři: MUDr. David Ambrož

Betablokátory a Ca antagonisté z jiného úhlu
Autoři: prof. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D., MUDr. Petr Janský

Jak lze diagnostikovat mnohočetný myelom v praxi praktického lékaře?
Autoři: MUDr. Jan Straub

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

Nová funkce oznámení

všimli jsme si, že se zajímáte o obsah na našem webu. Využijte nové funkce zapnutí webových notifikací a nechte se informovat o nejnovějším obsahu.

Zjistit více

MAPA ROUŠEK Mapujte s námi, kde v ČR chybí OOPP a další materiál. Vyplňte náš dotazník. Mapujte s námi, kde v ČR chybí OOPP.