Zemřel MUDr. Vladimír Lemon


Vyšlo v časopise: Anest. intenziv. Med., 23, 2012, č. 5, s. 282
Kategorie: Osobní zprávyV úterý dne 4. září 2012 zemřel ve věku 89 let MUDr. Vladimír Lemon, emeritní primář ARO nemocnice v Kladně. Primář Lemon byl výrazným představitelem generace zakladatelů našeho oboru. Sám, původním zaměřením chirurg, znal význam bezpečného a kvalifikovaně zajištěného znecitlivění operovaného. V kladenské nemocnici se po složení nástavbové atestace stal ústavním anesteziologem. Přirozený zájem o mnohdy komplikovaný průběh pooperačního stavu či obtížné stonání těžce poraněných ho posléze přivedly i k hlubokému vhledu do intenzivní medicíny. V tomto smyslu byl autodidakt, bystrý pozorovatel a skutečný průkopník. Vnímal nepostradatelnou roli nelékařského personálu při poskytování intenzivní péče a všestranně podporoval vzdělávání sester. V roce 1968 v kladenské nemocnici založil – v českých zemích jako druhé v pořadí – anesteziologicko--resuscitační lůžkové oddělení, které se stalo pro mnohé následovníky vzorem i školicím pracovištěm. Byl rozhodným zastáncem angažovanosti anesteziologů i v přednemocniční neodkladné péči (RLP) a na jejím vybudování i samotném fungování v Kladně se osobně podílel. Spolupracoval s báňskými záchranáři. Jako zkušený chirurg měl pochopitelně nejblíže k intenzivní péči o nemocné chirurgického profilu a k péči o poraněné, dokázal však svůj zájem rozšířit i o pacienty ostatní. Byl jeden z prvních, kteří začali za pomoci umělé plicní ventilace zvládat dechovou nedostatečnost při exacerbacích chronické obstrukční bronchopulmonální choroby a v polovině sedmdesátých let získal pro kladenské ARO hyperbarickou komoru. Uvědomoval si cenu všestranného vzdělávání lékařů, přednášel v postgraduálních kurzech ILF a byl dlouholetým předsedou Spolku lékařů v Kladně. Za svoji činnost se dočkal oprávněných ocenění. V roce 1973 mu byla udělena medaile Jana Ev. Purkyně ČLS, v roce 1983 se stal čestným členem České lékařské společnosti JEP a v roce 1989 se stal čestným členem Československé společnosti anesteziologie a resuscitace ČLS JEP. Česká společnost anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny mu udělila svoje nejvyšší vyznamenání, Medaili Celestýna Opitze. Vladimír Lemon byl vášnivým hudebníkem, byl duší Kladenského lékařského kvarteta a i v pozdním věku – na odpočinku v milovaném rodném Hýskově – se jako regenschori staral o úroveň kostelního sborového zpěvu. Rád rybařil. Jeho přátelé, žáci i všichni, kdo kladenským pracovištěm prošli, si pamatují primáře Lemona jako charismatickou a nezaměnitelnou osobnost s upřímným zájmem o osud nemocných, skvělého klinického učitele a vtipného glosátora blízkého i vzdáleného dění. Jeho památku bychom si měli v mysli udržet.

Výbor ČSARIM


Štítky
Anesteziologie a resuscitace Intenzivní medicína

Článek vyšel v časopise

Anesteziologie a intenzivní medicína

Číslo 5

2012 Číslo 5

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
nový kurz
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Jistoty a nástrahy antikoagulační léčby aneb kardiolog - neurolog - farmakolog - nefrolog - právník diskutují
Autoři: doc. MUDr. Štěpán Havránek, Ph.D., prof. MUDr. Roman Herzig, Ph.D., doc. MUDr. Karel Urbánek, Ph.D., prim. MUDr. Jan Vachek, MUDr. et Mgr. Jolana Těšínová, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se