Ztráta vlasů u pacientů s IBD

23. 2. 2015

Ztráta a vypadávání vlasů bývá v současnosti stále častěji diskutovaným a relativně obtížně ovlivnitelným problémem. Lékaři z texaského Baylor College of Medicine se pokusili zjistit, jak častý je tento jev u pacientů s nespecifickými střevními záněty (IBD), a popsat faktory s ním spojené.

Autoři zmiňované práce za tímto účelem provedli průřezovou studii ve skupině dospělých pacientů s IBD. Od pacientů byly získány údaje týkající se anamnézy a dalších charakteristik ztráty vlasů a stejně tak klinická a demografická data. K analýze dat byla následně použita jednorozměrná i vícerozměrná analýza.

Do studie bylo postupně zařazeno dvě stě deset po sobě následujících pacientů, z toho pouze sto padesát z nich splnilo požadovaná vstupní kritéria. Z těchto pacientů pak v anamnéze uvedlo ztrátu vlasů celkem třicet tři pacientů. Věk, pohlaví, typ IBD ani trvání nemoci nebyly se ztrátou vlasů spojeny. Ztráta vlasů však byla zaznamenána méně často u pacientů užívajících mesalamin (54 % vs. 73 %, P = 0,03) a anti-TNF medikaci (14 % vs. 40 %, P = 0,001). Dle vícerozměrné analýzy zohledňující pohlaví, typ IBD a trvání nemoci, zůstala spojitost s terapií mesalaminem a anti-TNF i nadále statisticky signifikantní (mesalamin: OR = 0,43, 95% CI: 0,19–0,86 a anti-TNF: OR = 0,28, 95% CI: 0,08–0,98).

Ztráta vlasů je pacientů s IBD nepochybně častým jevem. Dle výsledků této americké studie však byla terapie mesalaminem a anti-TNF spojena s nižší pravděpodobností ztráty vlasů. K bližšímu objasnění mechanizmu tohoto jevu u pacientů s IBD však budou nepochybně zapotřebí další studie.

(mik)

Zdroj: Shah R., Abraham B., Hou J., Sellin J. Frequency and associated factors of hair loss among patients with inflammatory bowel disease. World J Gastroenterol. 2015 Jan 7; 21 (1): 229–32; doi: 10.3748/wjg.v21.i1.229.Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se