Vhodná strategie k prevenci pooperační rekurence Crohnovy nemoci

26. 10. 2013

V časopise Colorectal Diseases byla v červnu 2013 publikována studie japonských autorů, kteří se pokusili stanovit optimální léčebnou strategii k prevenci rekurence Crohnovy choroby (CD) po operačním řešení.

V časopise Colorectal Diseases byla v červnu 2013 publikována studie japonských autorů, kteří se pokusili stanovit optimální léčebnou strategii k prevenci rekurence Crohnovy choroby (CD) po operačním řešení. Zvláště se zaměřili na rizikové faktory, které pooperační rekurenci ovlivňují, a medikaci, která může pooperační rekurenci zabránit.

Jako zdroj dat byly využity databáze Medline a Cochrane Library, ve kterých autoři vyhledali klinické studie a metaanalýzy týkající se pooperační rekurence CD a profylaktické medikace.

Jako nejvýznamnější rizikový faktor pro pooperační rekurenci se jevil kuřácký status pacienta. Kuřáci měli vyšší riziko rekurence (odds ratio [OR] = 2,15; 95% confidence interval [CI] = 1,42–3,27) než nekuřáci. Stejně tak byl s vyšším rizikem rekurence spojen perforující typ CD (hazard ratio [HR] = 1,50; 95% CI = 1,16–1,93). Optimální monitorovací strategie k vyloučení či časné detekci pooperační rekurence zatím nebyla definitivně stanovena, nicméně zlatým standardem sledování zůstává kolonoskopie. Užitečné jsou i neinvazivní zobrazovací metody jako kontrastní ultrasonografie a kapslová endoskopie. Velká část metaanalýz potvrdila, že mesalazin, nitroimidazolová antibiotika a purinová analoga (azathioprin/6-mercaptopurin) signifikantně snižují riziko pooperační rekurence ve srovnání s placebem. Riziko rekurence po ileocekální resekci pravděpodobně snižuje i infliximab, pokud je podán časně po operaci. Pokud se již endoskopická rekurence u pacientů po operaci objeví, cílená biologická léčba infliximabem či adalimumabem snižuje její aktivitu.

Pravidelné endoskopické sledování a zajišťovací medikace se jeví jako užitečné nástroje v prevenci rekurence CD po operaci. Tyto závěry je ale třeba ještě potvrdit dalším nezávislým výzkumem.

(epa)

Zdroj: Yamamoto T., Watanabe T. Strategies for the prevention of postoperative recurrence of Crohn's disease. Colorectal Dis. 2013 Jun 27; doi: 10.1111/codi.12326. [Epub ahead of print]Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se