Úloha cytokinů u nespecifických střevních zánětů

17. 7. 2015

Prozánětlivé cytokiny (IL-1, IL-6, IL-8, IL-12, TNF-α) mohou u nespecifických střevních zánětů (IBD) způsobit zhoršení zánětu vedoucí až poškození tkáně. Blokáda jejich působení pomocí biologických léčiv přináší zlepšení, ovšem někteří pacienti na tuto léčbu nereagují nebo se u nich efekt léčby postupně oslabuje. V těchto případech je proto třeba zvolit takovou terapii, která bude účinnější a bude mít dlouhodobější účinek.

Ve střevě pacientů s IBD produkují buňky imunitního systému velké množství cytokinů řídících zánětlivý proces, který vede k poškození tkáně. Cytokiny hrají v patogenezi IBD klíčovou roli, nerovnováha mezi prozánětlivými a protizánětlivými cytokiny vede k perzistenci zánětu a destrukci tkáně. Je proto nasnadě, že právě tyto látky jsou cílem terapie IBD. S úspěchem se u IBD používá již terapie cílená na TNF-α, bohužel u některých pacientů tato léčba není účinná či její účinnost časem klesá. Snaha o vyvinutí nových účinných léčiv proto trvá.

Vzhledem k tomu, že poškození tkání je zprostředkováno několika různými cytokiny s různými mechanismy účinku, se vědci pokoušejí najít nové molekuly, které by byly schopné zabránit účinku více cytokinů najednou. Je ale nutné mít na paměti, že tato inhibice nemusí být bez závažných vedlejších účinků. Ty samé cytokiny totiž v těle hrají roli i v celé řadě fyziologických pochodů a obranných reakcí. Jiným slibným přístupem je snaha o obnovení kontraregulačních mechanizmů, které u IBD nefungují správně.

Závěrem autoři shrnují, že žádná současná ani budoucí léčba nebude nikdy fungovat u všech pacientů stejně. Kromě vývoje nových léků je proto nutné věnovat pozornost i výběru vhodné léčby pro konkrétního pacienta.

(tda)

Zdroj: MacDonald T. T., Bianchieri P., Sara M., et al. What’s the next best cytokine target in IBD? Inflammatory Bowed Disease. 11/2012: 2180–2189.Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se