Primární sklerozující cholangitida u pacientů s nespecifickými střevními záněty

11. 6. 2016

Primární sklerozující cholangitida (PSC) je chronické progresivní onemocnění jater, které se často vyskytuje ve spojení s nespecifickými střevními záněty (IBD). Autoři předkládané metaanalýzy z italského Milána se ve své práci zaměřili na spojitost mezi oběma chorobami a vhodné terapeutické přístupy k nim.

Nejprve v databázi PubMed na základě klíčových slov primární sklerozující cholangitida, nespecifické střední záněty, ulcerózní kolitida, Crohnova choroba, diagnóza, terapie, následné sledování a epidemiologie vyhledali anglicky psané práce publikované mezi lety 2000 a 2015. Poznatky z těchto publikací následně shrnuli ve své práci.

PSC je nejčastěji diagnostikována na základě klinického obrazu, ukazatelů jaterních funkcí a následně provedeného histologického vyšetření. Léčba PSC asociované s IBD se neliší od terapie izolované PSC a zahrnuje podávání kyseliny ursodeoxycholové a imunosupresiv. Tato léčba bohužel nezlepšuje přežívání pacientů, i když kyselina ursodeoxycholová v malých dávkách může působit chemoprotektivně proti vzniku kolorektálního karcinomu (CRC). Jediným kurativním postupem je u PSC transplantace jater, u níž přežití po 5 letech dosahuje 85 % a po 10 letech 70 %. Bohužel i transplantace s sebou nese riziko rekurence PSC a zhoršení IBD.

Kombinace PSC a IBD představuje celosvětově velký zdravotní problém, zvláště pro zvýšené riziko malignity u takto postižených, a to včetně CRC. V rámci sledování je doporučováno provedení kolonoskopie celoživotně každý rok, ačkoli přesný časový interval stále není zcela jasný. Je třeba provést další studie, aby se ozřejmilo, zda je každoroční provádění kolonoskopie nákladově efektivní, zvláště u mladších pacientů. Zároveň je nutné hledat nové léčebné možnosti, které by zmenšily riziko progrese onemocnění a zabránily vzniku CRC.

(epa)

Zdroj: Rossi R. E., Conte D., Massironi S. Primary sclerosing cholangitis associated with inflammatory bowel disease: an update. Eur J Gastroenterol Hepatol 2015 Dec 3 [Epub ahead of print].Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se