Nová definice remise Crohnovy nemoci

20. 7. 2013

Hodnocení aktivity Crohnovy nemoci (CD) pouze na základě klinických příznaků může vést při rozhodování o další léčbě ke vzniku komplikací či chyb.

Hodnocení aktivity Crohnovy nemoci (CD) pouze na základě klinických příznaků může vést při rozhodování o další léčbě ke vzniku komplikací či chyb. Terapeutické rozhodnutí, které zohledňuje i další prognostické faktory (a ne pouze symptomy nemoci), by tak mohlo být pro pacienty v konečném výsledku přínosnější.

Odborníci na danou problematiku se proto pokusili najít novou, alternativní definici remise, která by na rozdíl od stávající klinické remise zohledňovala více objektivních parametrů kontroly zánětu. Toho by se dalo s výhodou využít v prevenci či oddálení progrese CD. Tyto návrhy by pak mohly posloužit jako základ pro další klinický výzkum v této oblasti, který by zároveň objasnil, zda může léčba s ohledem na komplexní stav pacienta měnit přirozený průběh CD.

Navrhovaná definice by zahrnovala kromě klinické remise (hodnotící pouze symptomy nemoci) také remisi endoskopickou (slizniční hojení), dále pak normalizaci sérologických nebo fekálních markerů zánětu a stejně tak i rtg. remisi. Vzhledem k tomu, že v současné době se nejvíce dostupných informací týká benefitů dosažení endoskopické remise, je tato zvažována jako jedna z hlavních součástí nové definice. Zohledněna by měla být i doba trvání nemoci, kdy dlouhotrvající onemocnění může být spojeno s již nevratným poškozením střeva, které znemožňuje dosažení úplné symptomatické remise. K očekávaným nálezům v časných fázích onemocnění patří úplná absence symptomů, chybějící progrese onemocnění, žádné komplikace nebo zdravotní postižení a normální kvalita života. U dlouhotrvající CD by se pak jednalo o stabilizaci nezánětlivých příznaků, chybění progrese poškození střeva nebo zdravotního postižení a opět zlepšení kvality života.

Autoři očekávají, že v průběhu času se pracovní definice remise, která by zahrnovala jak biologickou, tak i klinickou remisi, bude dále vyvíjet a bude ověřená klinickými studiemi. Tato navrhovaná definice by mohla nepochybně posloužit jako vhodný výchozí bod. Cílem přesnějšího stanovení této definice je totiž koneckonců zlepšení vyhlídek pacientů s CD.

(mik)

Zdroj: Panaccione R., Colombel J. F., Louis E., et al. Evolving Definitions of Remission in Crohn's Disease. Inflamm Bowel Dis. Publikováno on-line 17. dubna 2013.Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se