Adenomy u nespecifických střevních zánětů zvyšují riziko pokročilé neoplazie

6. 7. 2013

Není stále jasné, zdali pacienti s nespecifickými střevními záněty (NSZ), u kterých se objeví adenomy, mají vyšší riziko rozvoje high-grade dysplazie (HGD) či kolorektálního karcinomu (CRC) než pacienti bez NSZ se sporadickými adenomy.

Není stále jasné, zdali pacienti s nespecifickými střevními záněty (NSZ), u kterých se objeví adenomy, mají vyšší riziko rozvoje high-grade dysplazie (HGD) či kolorektálního karcinomu (CRC) než pacienti bez NSZ se sporadickými adenomy. Nizozemští lékaři porovnávali rozvoj pokročilé neoplazie (definované jako HGD nebo CRC) u třech skupin pacientů rozdělených dle výskytu adenomů a základní diagnózy.

Studie

Do studie bylo zahrnuto 110 pacientů s NSZ a s histologicky ověřenými adenomy (NSZ+), 123 pacientů s NSZ bez adenomů (NSZ−) a 179 pacientů bez NSZ s adenomy (nonNSZ+). Rozložení pacientů v jednotlivých skupinách bylo věkově sjednocené. Endoskopické hodnocení vzhledu adenomů bylo klasifikováno jako typické (solitární přisedlé či stopkaté) a atypické (všechny ostatní popisy).

Výsledky

Střední doba pozorování byla 88 měsíců. 5leté kumulativní riziko pokročilé neoplazie bylo 11 %, 3 % a 5 % u NSZ+, NSZ−, respektive nonNSZ+ pacientů. U pacientů s NSZ byla přítomnost atypických adenomů spojena s vyšším 5letým kumulativním rizikem pokročilé neoplazie než u pacientů s typickými adenomy (18 % vs. 7 %). Incidence pokročilé neoplazie u NSZ+ pacientů byla zvýšena především na vrub HGD než vzniku CRC. HGD se rozvinula u 12 % NSZ+ pacientů, u NSZ− a nonNSZ+ pacientů to bylo ve 2 % a 3 %. CRC vznikl u 6 %, 3 % a 2 % NSZ+ pacientů, NSZ−, respektive nonNSZ+ pacientů.

Závěr

Pacienti trpící nespecifickými střevními záněty a zároveň s přítomnými adenomy mají vyšší riziko rozvoje pokročilé neoplazie než pacienti s NSZ bez adenomů či pacienti se sporadickými adenomy. Navíc toto riziko ještě zvyšuje přítomnost atypických adenomů.

(boba)

Zdroj: Van Schaik F. D., Mooiweer E., van der Have M., et al. Adenomas in patients with inflammatory bowel disease are associated with an increased risk of advanced neoplasia. Inflamm Bowel Dis. 2013 Feb; 19 (2): 342–9.Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se