Zvýšené riziko onemocnění herpes zoster můžou mít i pacienti se srdečním selháním

18. 3. 2015

Hypotézu souvislosti mezi srdečním selháním a výskytem infekce herpes zoster testovali odborníci na Tchaj-wanu v populační kohortové studii zahrnující přes 18 000 osob. Výsledky ukázaly, že pacienti se srdečním selháním mají během prvního roku po stanovení diagnózy více než dvojnásobné riziko onemocnění herpes zoster v porovnání s kontrolní kohortou. Toto riziko je navíc vyšší u mužů než u žen.

Do studie bylo zahrnuto 4 785 pacientů, u nichž bylo v letech 2001–2009 diagnostikováno srdeční selhání, a ke každému pacientovi byly jako kontrola přiřazeny tři osoby odpovídajícího věku a pohlaví bez této diagnózy (n = 14 533). Údaje pocházely z tchajwanské národní populační databáze. U všech zařazených byl zjištěn výskyt onemocnění herpes zoster během 1 roku po zařazení do kohorty.

K rozvoji onemocnění herpes zoster došlo v tomto období u 211 pacientů se srdečním selháním a u 128 kontrolních osob. Coxova regresní analýza proporce rizik ukázala upravený poměr rizik (aHR) výskytu herpes zoster u pacientů se srdečním selháním 2,07 v porovnání s kontrolní skupinou (95% interval spolehlivosti 1,54–2,78, p < 0,001). U pacientů mužského pohlaví byl tento poměr ještě vyšší (aHR = 2,30, 95% CI 1,51–3,50, p < 0,001).

Autoři uzavřeli tuto studii, publikovanou v lednu 2015, konstatováním, že pacienti se srdečním selháním můžou mít zvýšené riziko infekce herpes zoster. Další studie by měly zhodnotit nákladovou efektivitu očkování pacientů se srdečním selháním proti této infekci.

(zza)

Zdroj: Wu P. H., Lin Y. T., Lin C. Y., et al. A nationwide population-based cohort study to identify the correlation between heart failure and the subsequent risk of herpes zoster. BMC Infect Dis. 2015 Jan 16; 15 (1): 17. [Epub ahead of print]Štítky
Praktické lékařství pro dospělé
Nejnovější kurzy
Epidemiologie a klinický obraz herpes zoster
Autoři: Prof. MUDr. Eva Topinková, CSc.

Herpes zoster, možnosti léčby a prevence
Autoři: doc. MUDr. Dušan Pícha, CSc.

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se