Proočkovanost dospělých je kromě očkování proti chřipce v USA nedostatečná

26. 5. 2015

Výsledky amerického průzkumu, které ukazují na nedostatečnou proočkovanost dospělé populace rutinně doporučovanými vakcínami, lze do jisté míry extrapolovat i na populaci českou. Protože se pacienti často rozhodují na základě doporučení zdravotníků, ti by s nimi měli o možnostech očkování opakovaně hovořit.

Během života jsou rutinně doporučována očkování proti různým preventabilním onemocněním a jejich následkům. V USA byl v říjnu 2014 schválen poradním sborem pro imunizační postupy (the Advisory Committee on Immunization Practices; ACIP) očkovací kalendář pro dospělé platný pro rok 2015. Kromě očkování proti chřipce, které je doporučováno každoročně všem dospělým, jsou ostatní očkování cílená na specifické skupiny populace v závislosti na věku, celkovém zdravotním stavu, rizikových faktorech, zaměstnání, cestování apod. Podle výsledků nedávného průzkumu, které zveřejnila americká agentura pro kontrolu a prevenci onemocnění (Centers for Disease Control and Prevention; CDC), je však v populaci dospělých Američanů proočkovanost stále nízká.

National Health Interview Survey (NHIS) provedený v roce 2013 sbíral informace o zdraví a zdravotní péči civilních Američanů ve věku ≥ 19 let na celonárodně reprezentativních vzorcích. Vážená data pak byla použita pro vytvoření odhadů o národním vakcinačním pokrytí. Vydaná zpráva se zaměřila především na informace o proočkovanosti vakcínou proti pneumokokům, tetanu v kombinaci se záškrtem (Td) nebo tetanu, záškrtu a černému kašli (Tdap), hepatitidě A, hepatitidě B, pásovému oparu a humánnímu papilomaviru (HPV) v závislosti na věku, rase/etnicitě a indikaci k vakcinaci.

Oproti roku 2012 se u dospělých Američanů mírně zvýšila proočkovaost proti Tdap (nárůst o 2,9 procentního bodu na 17,2 %), u osob ≥ 60 let proti pásovému oparu (o 4,1 procentního bodu na 24,2 %) a u mužů ve věku 19–26 let proti HPV (nárůst o 3,6 procentního bodu na 5,9 %). V případě ostatních vakcín se v populaci dospělých Američanů proočkovanost meziročně nezlepšila. Již dříve patrné rozdíly v proočkovanosti americké populace v závislosti na rase/etnicitě v případě všech šesti vakcín přetrvávají a v roce 2013 se dokonce ještě zvýšily pro očkování proti Tdap a pásovému oparu.

Protože se dospělí pacienti při rozhodování o vakcinaci spoléhají především na doporučení zdravotníků, je pro požadované zvýšení proočkovanosti populace třeba, aby s nimi tito o možnostech a individuální potřebě konkrétního očkování hovořili. A to ideálně při každém klinickém setkání a se zaměřením na rasové/etnické menšiny. Vhodná je také veřejná podpora vakcinace nebo zlepšování její dostupnosti a omezování administrativních či finančních bariér očkování.

(the)

Zdroj: Williams W. W. et al. Vaccination Coverage Among Adults, Excluding Influenza Vaccination – United States, 2013; Centre for Disease Control and Prevention; February 6, 2015 / 64 (04); 95–102.Štítky
Praktické lékařství pro dospělé
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se