Očkování proti herpetu zosteru před zahájením léčby inhibitory TNF-α

30. 7. 2015

U pacientů je před zahájením léčby autoimunitních onemocnění inhibitory TNF-α (tumor necrosis factor α) třeba provést řadu opatření na minimalizaci rizika infekcí včetně zvážení očkování proti herpetu zosteru. Uvádějí to italští autoři ve svém nedávno publikovaném přehledu rizik infekcí spojených s terapeutickou inhibicí prozánětlivého cytokinu TNF-α.

TNF-α hraje významnou roli v patogenezi autoimunitních onemocnění. Jeho inhibice se využívá v terapii revmatických onemocnění, nespecifických střevních zánětů a psoriázy, ať už v monoterapii, nebo v kombinaci s jinými protizánětlivými či chorobu modifikujícími léky.

Pacienti léčení inhibitory TNF-α jsou ale vystaveni zvýšenému riziku infekcí včetně reaktivace latentní tuberkulózy a rozvoje oportunních infekcí. Před zahájením léčby inhibitory TNF-α je proto třeba pečlivě odebrat zdravotní anamnézu, provést kožní tuberkulinový test a rentgen hrudníku, věnovat pozornost rizikovým faktorům infekce pneumocystis jirovecii a u pacientů s vysokým rizikem reaktivace herpetu zosteru využít přínosu očkování či druhého očkování v dospělosti. Během léčby inhibitory TNF-α je také doporučeno virologické sledování z důvodu možné hepatitidy B a C.

Očkování proti herpetu zosteru patří tedy mezi opatření pro minimalizaci rizika infekce u pacientů s vysokým rizikem, u nichž má být zahájena léčba inhibitory TNF-α.

(zza)

Zdroj: Murdaca G., Spano F., Contatore M., et al. Infection risk associated with anti-TNF-α agents: a review. Expert Opin Drug Saf. 2015 Jan 29: 1–12. [Epub ahead of print]Štítky
Praktické lékařství pro dospělé
Nejnovější kurzy
Epidemiologie a klinický obraz herpes zoster
Autoři: Prof. MUDr. Eva Topinková, CSc.

Herpes zoster, možnosti léčby a prevence
Autoři: doc. MUDr. Dušan Pícha, CSc.

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se