Výhody estrogenů a gestagenů v léčbě endometriózy

14. 9. 2017

Jednotlivé terapeutické modality užívané při léčbě endometriózy jsou obdobně efektivní při zmírnění bolesti. Kombinace estrogen/gestagen nebo samotné gestageny však vykazují i další výhody, zejména z hlediska dlouhodobého užívání, jež shrnují autoři následujícího článku.

Bezpečnost

Kombinovaná estrogen-gestagenní antikoncepce s obsahem méně než 50 µg estrogenu je spojena s nízkým rizikem vzniku žilní trombózy, infarktu myokardu a cévní mozkové příhody. Data také ukazují, že riziko vzniku nádorových onemocnění u žen kolem 60 let nestoupá s předchozím užíváním hormonální antikoncepce.

Užívání samotných gestagenů jako antikoncepce nebylo nikdy spojeno se zvýšeným rizikem vzniku rakoviny prsu, žilní trombózy nebo zlomenin. Ačkoliv bude ještě potřeba doplnit data ohledně dlouhodobého užívání samotných gestagenů, mohla by být tato léčba řešením pro ženy s endometriózou, u kterých je kontraindikovaná kombinovaná hormonální antikoncepce pro metabolická nebo kardiovaskulární rizika.

Další typy léků užívaných k léčbě bolesti při endometrióze jsou méně vhodné k dlouhodobému užívání pro své nežádoucí účinky (danazol a analoga GnRH), vysokou cenu (inhibitory aromatázy a agonisté GnRH) nebo složité dávkovací režimy.

Vysoká adherence, příznivá cena

Gestageny a kombinace estrogenů a gestagenů nejsou vzhledem ke svému antikoncepčnímu účinku pacientkami vnímány primárně jako léky a díky tomu vykazují lepší adherenci k léčbě. Další významnou předností oproti jiným terapeutickým modalitám je jejich nižší cena.

Závěr

Gestageny a estrogeny, popř. samotné gestageny, představují léky první volby v léčbě bolesti při endometrióze. Zmírnění symptomů trvá pouze po dobu užívání léků, při jejich vysazení dochází k relapsu. Z tohoto důvodu je nutná dlouhodobá léčba.

(gpl)

Zdroj: Berlanda N., Somigliana E., Viganò P., Vercellini P. Safety of medical treatments for endometriosis. Expert Opin Drug Saf 2016; 15 (1): 21−30, doi: 10.1517/14740338.2016.1121991.Štítky
Gynekologie a porodnictví
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se