Hormonální antikoncepce a rakovina: Jaká je skutečnost?

12. 8. 2017

O kombinované perorální kontracepci (COC) je všeobecně známo, že její užívání je spojeno se zvýšením i snížením rizika vzniku určitých typů nádorů. Co však převládá – riziko, nebo ochrana?

Úvod

Kombinovaná perorální kontraceptiva mají řadu účinků prospěšných, ale samozřejmě – jako všechna léčiva – mají také účinky nežádoucí. Když se zaměříme na onkologická rizika, platí toto tvrzení doslova. Některé druhy malignit mohou způsobovat, před jinými naopak chrání.

Podle údajů Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny (IARC) mohou kombinovaná perorální kontraceptiva zvýšit riziko vzniku karcinomu prsu, děložního čípku a také hepatocelulárního karcinomu. Naopak snižují riziko vzniku karcinomu endometria a ovarií. Který z těchto účinků je ovšem významnější?

Populační riziko výskytu onkologických diagnóz

Australští výzkumníci se chtěli přesvědčit o významnosti onkologických rizik a přínosů těchto léčiv, a proto prostudovali data z australského onkologického registru a studií, jež se zabývaly prevalencí užívání kombinovaných perorálních kontraceptiv u místních žen různých věkových skupin. Pomocí těchto dat spočítali populační atributivní riziko výskytu zmíněných diagnóz pro perorální kontraceptiva. Z jejich šetření vyšly zajímavé výsledky:

  • Autoři odhadli, že 105 případů karcinomu prsu a 52 případů karcinomu děložního čípku (0,7 %, resp. 6,4 % nově diagnostikovaných tumorů tohoto typu), jež byly v Austrálii diagnostikovány v roce 2010, lze přičíst užívání COC.
  • Bylo odhadnuto, že užívání perorální COC předešlo v roce 2010 výskytu 1032 případů karcinomu endometria a 308 případům karcinomu ovarií (jež by jinak znamenaly 31 %, resp. 19 % nově diagnostikovaných tumorů tohoto typu).
  • Máme zde tedy 157 nádorů vztažených k COC a 1340 onkologických diagnóz, jimž se díky COC předešlo. Toto hovoří jasně ve prospěch kombinovaných perorálních kontraceptiv.

Výskyt hepatocelulárního karcinomu autoři neanalyzovali, protože podle dostupných údajů zvýšené riziko nepřetrvává po přerušení užívání COC. Bránila tomu také extrémně nízká incidence tohoto karcinomu u mladých Australanek; kvalitní práce s tak malými čísly by prakticky nebyla možná.

Závěr

Co z této práce plyne? Například to, že kombinovaná perorální kontraceptiva nejsou zdaleka tak škodlivá, jak se někdy veřejnosti předkládá, pokud se díváme jen na jejich potenciální nežádoucí účinky, a to v širším kontextu. Jejich přínosy pro zdraví jsou nepopiratelné a velmi významné. I o nich by ženy měly být informovány, pokud o užívání COC uvažují.

(pez)

Zdroj: Jordan S. J., Wilson L. F., Nagle C. M. et al. Cancers in Australia in 2010 attributable to and prevented by the use of combined oral contraceptives. Aust N Z J Public Health 2015; 39 (5): 441–445, doi: 10.1111/1753-6405.12444.Štítky
Gynekologie a porodnictví
Partneři sekce
zentiva_logo

Nejnovější kurzy
Volba antikoncepce u specifických skupin žen
Autoři: doc. MUDr. Tomáš Fait, Ph.D.

Gynekologická sexuologie
Autoři: MUDr. Zlatko Pastor, Ph.D.

Hormonální antikoncepce pro každý věk
Autoři: MUDr. Petr Kovář

Přínosy versus rizika kombinované hormonální antikoncepce
Autoři: doc. MUDr. Tomáš Fait, Ph.D.

Riziko venózního tromboembolizmu u žen s hormonální antikoncepcí z pohledu hematologa
Autoři: doc. MUDr. Petr Dulíček, Ph.D.

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se