Desogestrel v pooperační léčbě bolesti spojené s endometriózou

10. 7. 2017

Endometrióza je chronické onemocnění často spojené s výraznými bolestmi. Jednou z možností léčby je chirurgická intervence − přestože víme, že neznamená konečné řešení, může nemocným výrazně pomoci. Recentně publikovaná studie zkoumala účinek desogestrelu na útlum bolesti spojované s endometriózou právě u pacientek po konzervativní operaci.

Průběh studie

Dvojitě zaslepená randomizovaná placebem kontrolovaná studie sledovala celkem 40 žen s endometriózou se střední až těžkou dysmenoreou nebo chronickými pánevními bolestmi, které podstoupily laparoskopickou konzervativní operaci. Následně byly pacientky randomizovány do dvou skupin po 20 – jedna skupina užívala po operaci placebo a druhá desogestrel. V rámci sledování účinnosti byla na vizuální analogové škále (VAS) hodnocena dysmenorea, pánevní bolest a dyspareunie, dále celková spokojenost pacientky a vedlejší účinky. Vyhodnocení výsledků bylo provedeno po 6 měsících léčby.

Výsledky

Ve skupině žen užívajících desogestrel byl signifikantně nižší medián VAS při hodnocení dysmenorey, celkové pánevní bolesti i necyklické pánevní bolesti. V porovnání s placebem měl desogestrel znatelně výraznější vliv na snížení hodnot VAS z hlediska celkové bolesti, dysmenorey a pánevní bolesti, nicméně v hodnocení dyspareunie byly obě skupiny srovnatelné. Žádná z pacientek ve skupině s desogestrelem již neměla střední až velké pánevní bolesti oproti 4 pacientkám ve skupině s placebem. V průběhu užívání léků nebyly zaznamenány žádné závažné nežádoucí vedlejší účinky.

Závěr

Desogestrel je efektivním lékem pro pooperační léčbu pacientek se středními až těžkými bolestmi spojenými s endometriózou.

(boba)

Zdroj: Tanmahasamut P., Saejong R., Rattanachaiyanont M. et al. Postoperative desogestrel for pelvic endometriosis-related pain: a randomized controlled trial. Gynecol Endocrinol 2017 Mar 7: 1−6, doi: 10.1080/09513590.2017.1296124.Štítky
Gynekologie a porodnictví
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se