Kyselinová kapsa by měla být cílem léčby pacientů s gastroezofageálním refluxem

28. 2. 2015

Vznik tzv. kyselinové kapsy po jídle má při gastroezofageálním refluxu za následek paradoxně kyselejší obsah v jícnu než v žaludku. Je proto cílem farmakoterapie těchto pacientů.

Vznik tzv. kyselinové kapsy po jídle má při gastroezofageálním refluxu za následek paradoxně kyselejší obsah v jícnu než v žaludku. Je proto cílem farmakoterapie těchto pacientů.

Při monitorování postprandiálního pH jícnu bývají někdy nejnižší naměřené hodnoty v této etáži trávicí soustavy nižší než současně naměřené hodnoty pH v žaludku. Díky tomuto paradoxu byla objevena tzv. kyselinová kapsa, což je plocha vyplněná nepufrovanou žaludeční kyselinou, která se po jídle hromadí v proximální části žaludku. Je zdrojem refluxu jak u zdravých osob, tak u osob s gastroezofageálním refluxem.

U pacientů s gastroezofageálním refluxem často dochází k posunu proximální hranice kyselinové kapsy směrem do jícnu, což pravděpodobně přispívá k poškození sliznice v oblasti gastroezofageální junkce. Rovněž přesun kyselinové kapsy do supradiafragmatické oblasti v případě hiátové hernie zvyšuje pravděpodobnost refluxu kyselého obsahu do jícnu.

Kyselinová kapsa je tedy lákavým cílem léčby pacientů s gastroezofageálním refluxem. Lze ji ovlivnit buď pomocí inhibitorů protonové pumpy, které brání jejímu vzniku, nebo pomocí přípravků obsahujících alginát v kombinaci s antacidem. Ty druhé kyselinovou kapsu překryjí a stahují ji distálním směrem. Lze je tedy považovat za selektivní léčbu zaměřenou právě na kyselinovou kapsu.

Zdá se, že kyselinová kapsa hraje významnou roli v patofyziologii gastroezofageálního refluxu a její terapeutické ovlivnění by mělo být u těchto pacientů přínosem v prevenci poškození sliznice jícnu.

(zza)

Zdroj: Kahrilas P. J., McColl K., Fox M., et al. The acid pocket: a target for treatment in reflux disease? Am J Gastroenterol. 2013 Jul; 108 (7): 1058–64.Štítky
Gynekologie a porodnictví Praktické lékařství pro dospělé
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se