Viskosuplementace v terapii osteoartrózy: Existuje rozdíl mezi jednorázovými injekcemi?

7. 10. 2020

Viskosuplementace v podobě intraartikulární aplikace kyseliny hyaluronové (HA) představuje důležitou součást terapie osteoartrózy. V současné době existuje řada různých přípravků s HA, jež se mezi sebou liší nejen počtem aplikací, ale také dalšími důležitými parametry. Mezi jednotlivými přípravky tak existují zásadní rozdíly ovlivňující jejich bezpečnost i klinický efekt.

Úvod

Kyselina hyaluronová se řadí mezi takzvané symptomaticky pomalu působící léky v terapii osteoartrózy (SYSADOA), oproti ostatním zástupcům této skupiny se však liší způsobem podání. Intraartikulární aplikace HA se označuje pojmem viskosuplementace, což lze chápat jako proces obnovení fyziologických reologických poměrů v artrotickém kloubu.

Koncept viskosuplementace byl původně postaven na lubrikačních účincích kyseliny hyaluronové, podle experimentálních studií je ovšem její efekt komplexní. HA se v kloubu váže na řadu receptorů, čímž pomáhá nastartovat příznivé metabolické procesy a takzvaný proces viskoindukce neboli tvorby endogenní kyseliny hyaluronové.

Přípravků s HA je na trhu řada, liší se mezi sebou mimo jiné molekulovou hmotností a způsobem výroby, ale také délkou účinku.

Jednorázová aplikace = vyšší compliance

Výhodou injekcí určených pro jednorázovou aplikaci je jednoznačně vyšší compliance pacientů oproti injekcím s počtem 3–5 po sobě jdoucích aplikací. Jednorázová injekce také samozřejmě představuje menší psychickou zátěž pro jedince trpící strachem z jehel. Samotné jednorázové injekce s kyselinou hyaluronovou se mezi sebou liší v řadě parametrů ovlivňujících jejich efektivitu a bezpečnost.

Výhody, jež přináší druhá generace HA

Zdrojem kyseliny hyaluronové jsou kohoutí hřebínky (1. generace) nebo bakteriální fermentace (2. generace). Výhodou bakteriální fermentace je vyšší čistota a nižší riziko nežádoucích reakcí oproti HA získávané z kohoutích hřebínků. Příkladem takového přípravku je Hyruan One, který podle Evropského lékopisu obsahuje nulový podíl nukleových kyselin a proteinů.

Délka působení v kloubu

Dalším důležitým parametrem je molekulová hmotnost a způsob uspořádání kyseliny hyaluronové. Nejvyšší viskoelasticity a nejdelší doby působení je v současnosti dosaženo u vysokomolekulární zesíťované HA. Pro zesíťování se využívá řada síťovacích činidel, například 1,4-butandiol diglycidyl ether (BDDE), který je v současnosti považován za jedno z nejbezpečnějších síťovacích činidel. Díky speciálním technologickým procesům (HICE − high concentration equalized) lze navíc použít pouze minimální množství tohoto činidla.

Zesíťování kyseliny hyaluronové představuje důležitý parametr ovlivňující délku působení v kloubu. Oproti lineární kyselině hyaluronové určené k více aplikacím je u zesíťované formy pozorován delší retenční čas reziduálního množství kyseliny v kloubu, a to po dobu několika týdnů.

Klinicky potvrzená účinnost

Ha et al. ve své studii porovnávali efektivitu zesíťované kyseliny hyaluronové pro jednorázovou aplikaci s lineární kyselinou pro 3 po sobě jdoucí aplikace. Obě modality byly ve studii srovnatelné z hlediska analgetického efektu a zlepšení funkčních parametrů postiženého kloubu. Bhandari et al. v publikované metaanalýze dokonce prokázali vyšší efektivitu zesíťované kyseliny hyaluronové oproti lineární.

U vysokomolekulární zesíťované formy je současně patrný vyšší mechanický tlumivý účinek oproti lineární a nízkomolekulární formě.

Důraz na bezpečnost

Aktuálně vyráběné přípravky jsou navíc velmi bezpečné, například výše zmíněný Hyruan One prochází při výrobě v Jižní Koreji přísným povýrobním dozorem. V rámci dozoru byla publikována studie hodnotící použití přípravku u více než 3 tisíc pacientů po dobu 6 let. Ve studii nebyly pozorovány žádné závažné nežádoucí příhody, pouze v řádu několika procent byly pozorovány mírné přechodné nežádoucí příhody.

Závěr

Vysokomolekulární zesíťovaná forma kyseliny hyaluronové pro jednorázovou aplikaci do artrotického kloubu představuje efektivní a bezpečnou modalitu terapie osteoartrózy. Mezi tyto přípravky se řadí právě Hyruan One distribuovaný společností Zentiva.

(holi)

Zdroje:
1. Conrozier T., Jerosch J., Beks P. et al. Prospective, multi-centre, randomised evaluation of the safety and efficacy of five dosing regimens of viscosupplementation with hylan G-F 20 in patients with symptomatic tibio-femoral osteoarthritis: a pilot study. Arch Orthop Trauma Surg 2009; 129 (3): 417–423, doi: 10.1007/s00402-008-0601-2.
2. Ha C. W., Park Y. B., Choi C. H. et al. Efficacy and safety of single injection of cross-linked sodium hyaluronate vs. three injections of high molecular weight sodium hyaluronate for osteoarthritis of the knee: a double-blind, randomized, multi-center, non-inferiority study. BMC Musculoskelet Disord 2017; 18 (1): 223, doi: 10.1186/s12891-017-1591-4.
3. Bhandari M., Bannuru R. R., Babins E. M. et al. Intra-articular hyaluronic acid in the treatment of knee osteoarthritis: a Canadian evidence-based perspective. Ther Adv Musculoskelet Dis 2017; 9 (9): 231–246, doi: 10.1177/1759720X17729641.
4. European Pharmacopoeia 9.0.
5. LG Chem R&D center. Hyruan One® study report. RCH-SA-002.
6. LG Chem. Hyruan One® PMS report. LG-HAPMS001, 2020 Jan 14.Štítky
Interní lékařství Revmatologie Chirurgie všeobecná Ortopedie Praktické lékařství pro dospělé
Partner sekce
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se