Stronciumranelát zvyšuje odolnost kostí proti zlomeninám

5. 3. 2015

Výsledky klinických i experimentálních studií dokládají jedinečný duální mechanismus účinku stronciumranelátu ovlivňující kostní novotvorbu i resorpci. Výsledná stimulace novotvorby spongiózní i kompaktní kosti bez zvýšení pórozity se pak promítne do sníženého rizika vertebrálních i nevertebrálních zlomenin u pacientů s osteoporózou.

Schopnost kosti odolávat zlomeninám je dána vlastnostmi kostní tkáně. Patří sem mineralizace, množství kostní hmoty a její prostorové rozložení neboli mikroarchitektura. Při léčbě osteoporózy brání antiresorpční léky úbytku spongiózní kosti a ztenčování corticalis, ale neovlivňují mikroarchitekturu kosti. Anabolické léky podporují novotvorbu kosti na povrchu trámců i na vnitřní straně corticalis, ovšem za cenu zvyšování pórozity kompaktní kosti.

Ojedinělý přístup k léčbě osteoporózy nabízí stronciumranelát, a to díky svému duálnímu mechanismu účinku. Rozsáhlý preklinický výzkum následovaný širokým klinickým programem prokázal schopnost tohoto přípravku obnovit rovnováhu mezi kostní resorpcí a novotvorbou. Toho je dosaženo díky duálnímu mechanismu účinku zvyšujícímu kostní novotvorbu a současně snižujícímu kostní resorpci. Příznivý vliv stronciumranelátu na mikroarchitekturu kostí spolu se zhuštěním sítě trámců spongiózní kosti, přeměnou jejich tvaru z prutovitého na plátovitý a ztluštěním corticalis vylepšuje biomechanické vlastnosti kostí. Díky tomu dosahuje u pacientů s osteoporózou klinicky prokázaného snížení rizika vertebrálních i nevertebrálních zlomenin.

(zza)

Zdroj: Iolascon G., Frizzi L., Di Pietro G., et al. Bone quality and bone strength: benefits of the bone-forming approach. Clinical Cases in Mineral and Bone Metabolism. 2014; 11 (1): 20–24.Štítky
Interní lékařství Revmatologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se