Digitální vyšetření per rectum může identifikovat pacienty s rizikem karcinomu prostaty i při normální hladině PSA

17. 12. 2014

Irská retrospektivní studie zahrnující 103 mužů, kteří podstoupili biopsii prostaty i při nízké hladině prostaticky specifického antigenu (PSA), ukázala význam vyšetření per rectum v primární péči pro záchyt karcinomu prostaty. Pozitivní výsledek digitálního vyšetření prostaty per rectum je důvodem k odeslání pacienta k dalšímu vyšetření i při normální sérové hladině PSA.

V současné době v Evropě neexistuje standardizovaný screening karcinomu prostaty. Probíhá většinou náhodně v ambulancích praktických lékařů nebo urologů na základě stanovení hladiny PSA a vyšetření . Cílem této studie bylo zhodnotit využitelnost vyšetření a určit jeho pozitivní prediktivní hodnotu a senzitivitu při záchytu karcinomu prostaty.

Zařazeni byli muži s normální hladinou PSA upravenou k věku, kteří mezi květnem 2009 a říjnem 2013 podstoupili transuretrální ultrasonograficky vedenou biopsii prostaty v jednom terciálním zdravotnickém zařízení v Irsku. Zjišťována byla souvislost mezi patologickým výsledkem biopsie a nálezem při vyšetření .

Ze 103 mužů bylo 67 % odesláno k vyšetření pouze z důvodu pozitivního vyšetření . Karcinom prostaty byl diagnostikován u 35 % mužů s normální hladinou PSA. Pozitivní prediktivní hodnota vyšetření pro karcinom prostaty byla 42 %, jeho senzitivita činila 81 % a specificita 40 %. U 76 % mužů s diagnostikovaným karcinomem prostaty se jednalo o malignitu vysokého stupně.

Tato studie ukázala, že digitální vyšetření v ambulanci praktického lékaře nebo urologa může jako nezávislý parametr pomoci identifikovat pacienty s rizikem karcinomu prostaty. Značná část pacientů s pozitivním výsledkem tohoto vyšetření má i při normální hladině PSA klinicky významné onemocnění vyžadující léčbu.

(zza)

Zdroj: Walsh A. L., Considine S. W., Thomas A. Z., et al. Digital rectal examination in primary care is important for early detection of prostate cancer: a retrospective cohort analysis study. Br J Gen Pract. 2014 Dec; 64 (629): e783–7; doi: 10.3399/bjgp14X682861.Štítky
Onkologie Urologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se