S léčbou HIV nečekejte

16. 11. 2017

Máte pochybnosti o správném načasování antiretrovirové terapie u HIV-pozitivních pacientů? Máme pro vás jednoznačnou zprávu: čím dříve, tím lépe, a to nejen z hlediska laboratorních výsledků.

Infekce HIV patří k mnoha nemocem, o kterých můžeme říct, že jsou současnými možnostmi léčitelné, avšak nevyléčitelné. Antiretrovirová terapie je zatím jedinou možností a důležitou otázkou zůstává, kdy ji nasadit. Léčit od první chvíle, kdy je infekce potvrzena, nebo čekat na její progresi?

Cíle a metodika studie

Jak velké množství vědců tato otázka zajímá, je zřejmé ze studie, jež byla publikována v dubnu roku 2017. Mezi jejími autory najdeme odborníky z celého světa a odpověď na naši otázku je jednoznačná a skutečná – zaměřili se totiž na posuzování kvality života a subjektivní hodnocení zdravotního stavu nemocných.

Studie byla provedena na kohortě klinicky zdravých HIV-pozitivních osob ze 35 zemí, které měly počet CD4 buněk > 500/μl a dosud nepodstoupily antiretrovirovou terapii.

V průběhu studie pacienti hodnotili pomocí vizuální analogové škály (VAS) své subjektivní vjemy ohledně aktuálního zdraví a vyplňovali standardizovaný formulář Short-Form 12-Item Health Survey version 2. Z něj byla vypočítána hodnota, která podle 100bodové škály odpovídá kvalitě aktuálního celkového zdraví, jeho tělesné a duševní složce.

Výsledky

Kvalita života při vstupu do studie byla vysoká – na VAS ji pacienti hodnotili průměrně 80,9 bodu. Podle formuláře jejich celkové zdraví odpovídalo 72,5 bodu, tělesná složka 53,7 bodu a duševní 48,2 bodu. V průběhu 3letého sledování se výsledky dotazníků začaly výrazně lišit, a to ve prospěch skupiny pacientů, která započala s léčbou ihned (p  <  0,001). Rozdíly byly následující: kvalita života dle VAS  1,9; celkové zdraví  3,6; tělesná složka  0,8; duševní složka  0,9. Když byly analyzovány rozdíly v kvalitě života mezi různými demografickými a klinickými podskupinami, výhoda setrvala na straně časně léčených pacientů.

Závěr

Kvalita života pacienta, jeho zdraví a pohoda by pro nás měly zůstat nejdůležitější, léčíme přece živého člověka, nikoliv statistické číslo. Tato studie potvrzuje, že pacienti jsou nejspokojenější, pokud jsou léčeni včas.

(pez)

Zdroj: Lifson A. R., Grund B., Gardner E. M. et al.; INSIGHT START Study Group. Improved quality of life with immediate versus deferred initiation of antiretroviral therapy in early asymptomatic HIV infection. AIDS 2017 Apr 24; 31 (7): 953–963, doi: 10.1097/QAD.0000000000001417.Štítky
Praktické lékařství pro dospělé
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se