Poškození sluchu je častější u pacientů s exfoliativním glaukomem

16. 1. 2011

Pacienti s exfoliativním glaukomem trpí častěji poškozením sluchu než pacienti s primárním glaukomem s otevřeným úhlem. Vyplývá to z dat prezentovaných na výročním zasedání Americké otolaryngologické společnosti a Nadace pro chirurgii hlavy a krku, které se letos uskutečnilo v Bostonu.

Doktor V. Paliobei z Aristotelovy univerzity v Soluni a jeho tým zjistili, že u pacientů s exfoliativním glaukomem (XFG) byla při vyšetření sluchových kmenových evokovaných potenciálů (objektivní audiometrie) čtyřikrát častěji než u pacientů s primárním glaukomem s otevřeným úhlem (POAG) zjištěna patologie. U pacientů s XFG, avšak nikoli s POAG byl u některých frekvencí rovněž zvýšen sluchový práh.

Exfoliativní glaukom je způsoben fibrilogranulárními depozity, které mechanicky brání nitrooční tekutině v odtoku z přední komory oční, což vede ke zvýšení nitroočního tlaku. Nárůst nitroočního tlaku a také výpadky v zorném poli jsou u XFG obvykle větší než u POAG. Dr. Paliobei zdůraznil, že exfoliace je nikoli pouze oční, ale systémové onemocnění, které se primárně projevuje v oku. Exfoliace je spojena s abnormalitami ve složení a funkci bazální membrány epitelových buněk v rámci celého těla.

Dr. Paliobei a jeho tým provedli audiologické vyšetření u 110 pacientů s XFG a 85 pacientů s POAG (věkové rozmezí pacientů 50–70 let, průměr 66 let). Výsledky objektivní audiometrie byly abnormální u 78 % pacientů s XFG a u 22 % pacientů s POAG. Rozdíl byl signifikantní i po zohlednění dalších faktorů, jako jsou věk, pohlaví, diabetes mellitus, výše krevního tlaku, koronární onemocnění, koncentrace cholesterolu v krvi a náhlá mozková příhoda v anamnéze. Ve skupině s XFG měli pacienti s abnormálními výsledky objektivní audiometrie rovněž zvýšený sluchový práh u některých frekvencí. U pacientů s POAG však nebyl patrný žádný signifikantní rozdíl.

Podle autorů sdělení jsou u pacientů s XFG přítomny abnormality v objektivním audiometrickém vyšetření stejně jako poškození sluchu. Výsledky naznačují, že v souvislosti s XFG dochází buď ke změnám v centrálním sluchovém nervovém systému, nebo ke změnám centrální aktivity způsobeným poškozením na periferii sluchového systému – ve vnitřním uchu.

(vek)

Zdroj:
Detorakis E. T. et al.: Evaluation of the acoustic function in pseudoexfoliation syndrome and exfoliation glaucoma: audiometric and tympanometric findings. Eur J Ophthalmol. 2008; 18 (1): 71–6.Štítky
Oftalmologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se